O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Spadek pogłowia świń na świecie. Wszystko przez ASF w Chinach!

Spadek pogłowia świń

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) odnotował światowy spadek pogłowia świń. Ma to związek głównie ze sporym spadkiem produkcji w Chinach przez koronawirusa oraz Afrykański Pomór Świń. Państwo Środka, jako największy konsumentem wieprzowiny, zmuszony jest zwiększyć import mięsa z zagranicy.

Spadek pogłowia świń w Chinach

Jak informuje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w swoich prognozach dotyczących rynku globalnego, wpływ afrykańskiego pomoru świń (ASF) na spadek pogłowia świń w Chinach jest dominującym czynnikiem na rynku wieprzowiny. Eksport tego mięsa będzie zatem rósł szybciej niż wcześniej przewidywano. Oczekuje się, że dalsza kurcząca się produkcja trzody chlewnej w Chinach będzie nadal stymulować rekordowy handel. Jednak kryzys koronawirusowy i jego następstwa spowodowały, że wszystkie prognozy są znacznie bardziej niepewne i oczekuje się, że znacznie zakłócą handel w 2020 r.

Prognozy eksportu wołowiny zostały zmniejszone z powodu słabszego popytu po wybuchu pandemii koronawirusa. USDA uważa, że kurczący się wzrost gospodarczy na świecie zmniejszy popyt konsumentów na białka zwierzęce. Zamknięcie restauracji oraz ograniczenie turystyki i podróży oraz krajowy spadek pogłowia świń zmniejszy sprzedaż, a także zmieni popyt między rodzajami mięsa (oprócz niedrogiego drobiu).

Zakłócenia w handlu kontenerami już wpłynęły na handel globalny, blokując porty i ograniczając dostępność kontenerów, przynajmniej w krótkim okresie. USDA pisze, że mogą wystąpić dalsze i długoterminowe negatywne skutki. Reakcja sektora hodowlanego i mięsnego na wszystkich poziomach łańcucha dostaw i dystrybucji prawdopodobnie wpłynie na podaż w przyszłości.

Żywiec wieprzowy w Europie – spadek cen przez wirusa i Chiny

Spadek pogłowia świń coraz większy

USDA obniżył globalną prognozęSpadek poglowia swin produkcji wieprzowiny o 2% do 94,3 miliona ton. Powodem są dalsze zrewidowane w dół oczekiwania dotyczące produkcji dla Chin. Tam tuczniki świń mają problemy z odzyskaniem od afrykańskiego pomoru świń. Światowa produkcja wieprzowiny ma być o 7% niższa w 2020 r. niż w roku poprzednim. Przyczyną jest zarówno spadek pogłowia świń w Chinach, ale także w Wietnamie i na Filipinach, w których ASF również ma znaczący wpływ.

USDA zmniejszył chińską produkcję z 36 milionów ton do 34 milionów ton w 2020 roku. W ubiegłym roku Chińczycy nadal wyprodukowali 42,5 miliona ton wieprzowiny - a przed ASP było to 54 miliony ton! Spadek pogłowia świń w Chinach będzie większy niż oczekiwano i produkcja wyniesie zaledwie 310,4 mln świń w 2020 r. Dla porównania w ubiegłym roku było to 428 milionów sztuk, a w 2018 r. około 442 mln świń.

Oczekiwany wzrost produkcji w USA, Brazylii oraz w mniejszym stopniu w UE równoważy niektóre spadki w Azji. Powodem jest to, że ostatnio bardzo silny popyt eksportowy spowodował, że producenci w tych krajach zwiększyli swoje stada.

Spadek pogłowia świń zwiększy import

Światowy eksport wieprzowiny został skorygowany do 10,5 miliona ton ze względu na silny i rosnący popyt na wieprzowinę z Chin. Państwo Środka jako jeden z największych konsumentów tego mięsa, przez spadek pogłowia świń musi zaspokoić podaż produktami z importu. Obecnie szacuje się, że import Chin wynosi 3,9 miliona ton w 2020 r., co stanowi 40% światowego importu. W ubiegłym roku do Chin trafiło zaledwie 2,45 miliona ton, a rok wcześniej 1,45 miliona ton.

Prognozy importu dla innych krajów - z wyjątkiem Chin - zostały znacznie obniżone na 2020 r. Znacznie słabszy oczekiwany globalny wzrost gospodarczy i wpływ pandemii na popyt na żywność i mięso mogą prawdopodobnie zmniejszyć lub stagnować popyt na wieprzowinę w większości innych krajów.

USDA szacuje wielkość eksportu Europejczyków do rekordowo wysokiego poziomu 3,9 miliona ton, po tym, jak 3,55 miliona ton wieprzowiny zostało sprzedanych na rynku światowym w zeszłym roku, głównie do Chin. Eksport w USA szacowany jest na 3,39 miliona ton - w porównaniu do 2,87 miliona ton w ubiegłym roku, a dla Brazylii USDA oczekuje eksportu 1 miliona ton - z 0,86 miliona rok wcześniej. Kanada zwiększyła również eksport do 1,4 miliona ton.

USDA oszacowało, że na spadek pogłowia świń w 2020 r. wpływ miał nie tylko ASF, ale również globalne zakłócenia gospodarcze związane z COVID-19, które zmniejszają popyt na wołowinę i powodują, że producenci dostosowują swoje plany produkcyjne.

Światowa produkcja wołowiny ma spaść w 2020 r., a jednym z powodów jest także znaczny spadek pogłowia świń w Australii, przez ostatni ekstremalny okres suszy. Jednak australijski ekwipunek jest obecnie odbudowywany. Oczekuje się, że globalny handel wołowiną spadnie o 2% rok do roku, ponieważ na wzrost gospodarczy i popyt na świecie negatywnie wpływa pandemia COVID 19.

Prawdopodobnie spowoduje to przejście konsumentów na tańsze źródła białka (drób) i zmianę nawyków żywieniowych. Oczekuje się, że bardzo ograniczona sprzedaż restauracji wpłynie negatywnie na popyt na wołowinę, ponieważ duża część światowej konsumpcji ma miejsce w sektorze HRI (hotele, restauracje i inne instytucje).

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023