PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /Produkty z kurczaka – Brazylia umacnia swoją pozycję w Egipcie

Produkty z kurczaka – Brazylia umacnia swoją pozycję w Egipcie

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-07-31 16:00:00
Produkty z kurczaka

Brazylijscy drobiarze odnieśli kolejny sukces. Ich gotowe do spożycia produkty z kurczaka właśnie otrzymały zgodę na eksport od władz Egiptu. Przetworzone termicznie mięso kurcząt będzie mogło wysyłać 40 brazylijskich zakładów, które do tej pory posiadały akredytację na wywóz całych kurczaków do Egiptu.

Produkty z kurczaka – brazylijscy drobiarze dostali zielone światło od Egiptu

Drogie mięso wołowe na rynkach międzynarodowych wywołało poszukiwanie tańszego białka w Egipcie, co pomogło utorować drogę by brazylijskie produkty z kurczaka były dostarczane do tego kraju. Około tydzień temu Egipt dał zielone światło importowi produktów drobiowych z Brazylii. Zgoda obejmuje takie pozycje jak nuggetsy, konserwy z kurczaka, kiełbaski z kurczaka i mortadela z kurczaka. Zezwolono również na sprzedaż przetworzonego produktu z indyka znanego w Brazylii jako „blanquet”.

Silny popyt na wołowinę w Chinach spowodował znaczny wzrost cen, o 19,2% rok do roku do maja, więc popyt na tańsze białka rośnie

– powiedział attache rolniczy Ambasady Brazylii w Kairze Cesar Simas Teles. Zwrócił również uwagę, że całkowita wielkość wysłanego drobiu z Brazylii do Egiptu wzrosła o 27% rok do roku w I półroczu.

Teles zauważa, że ​​pomijając kwestie rynkowe, w Brazylii wykonano prace, aby umożliwić taką sprzedaż. Zielone światło pojawiło się po zakończeniu rozmów w sprawie nowego międzynarodowego certyfikatu bezpieczeństwa żywności dla eksportu drobiu z Brazylii do Egiptu. Certyfikacja była wcześniej dostępna dla całych i pokrojonych kurczaków wprowadzanych do Egiptu; nowy certyfikat, zaktualizował wcześniejsze wymagania i dodał nowe pozycje, w tym przetworzone produkty z kurczaka.

Brazylia już od dłuższego czasu eksportuje całe kurczaki do Egiptu. Jednak brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad urozmaiceniem eksportu z Brazylii

– mówi Teles. Według niego są już zamówienia na 1500 ton konserw mięsnych z Brazylii.

Podobnym produktem na bazie wołowiny dostarczanym z Brazylii jest wołowina peklowana – do Egiptu wysłano do czerwca tego roku 1390 ton. Jeśli chodzi o inne produkty z kurczaka, zaczniemy od zamówień na 1500 ton

– dodaje

Czytaj też: Chów klatkowy – wszystko to, co dobry hodowca powinien wiedzieć

Produkty z kurczaka – brazylijscy drobiarze liczą na dalsze rozszerzenie współpracy z Egiptem

Teles wyjaśnia, że ​​oprócz certyfikatów eksportowychProdukty z kurczaka 02 rząd Egiptu wydaje pozwolenia na przywóz, których będą również wymagać produkty z kurczaka. Wydano już licencje na pierwszą sprzedaż 1500 ton. Attache rolniczy uważa, że ​​skoro w Egipcie działają producenci drobiu, Egipt będzie pracował nad zrównoważeniem importu i dostaw krajowych.

Kierownik ds. Rynków Brazylijskiego Stowarzyszenia Białek Zwierząt (ABPA) Luis Rua powiedział, że Egipt jest głównym importerem nieprzetworzonego drobiu, a dodanie przetworzonych towarów wzmacnia partnerstwo kraju z Brazylią w zakresie dostaw żywności.

Istnieje potencjał do zwiększenia sprzedaży, a niedawno zatwierdzone produkty z kurczaka mają wartość dodaną i uzupełniają lokalną dostępność, nie zagrażając jednocześnie produktom wytwarzanym lokalnie – powiedział Rua.

Dostawcy drobiu muszą posiadać akredytację na eksport do Egiptu. Luis Rua powiedział, że eksporterzy wciąż są w trakcie ustalania dokładnych wymagań i specyfiki produktu.

Nie ma jednak wątpliwości, że otworzyła się interesująca przestrzeń dla dywersyfikacji eksportu z Brazylii

– przekonuje.

Attaché Teles uważa, że ​​rosnący popyt na produkty z kurczaka w Egipcie może pomóc Brazylii w rozpoczęciu sprzedaży kawałków kurczaka do tego kraju. Międzynarodowe świadectwo zdrowia w tym celu już istnieje, ale rząd Egiptu nie wydaje zezwoleń. Według Telesa, pandemia wywołała rosnące obawy o dostawy żywności, dlatego administracja ułatwia import. Negocjacje nabierają tempa.

Mamy nawet nadzieję, że będziemy sprzedawać kawałki kurczaka, które są kolejną ważną niszą rynkową

– powiedział.

kipdip.org.pl/fot.Needpix/Wikimedia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Dopłaty do nawozów będą wypłacone w ciągu kilku tygodni


Autor: Świat Rolnika

Antybiotyki w hodowli zwierzęcej – obalamy mity


BULT SMOGOWICZE