O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja mleka w Chinach cały czas rośnie, lecz nie pokrywa konsumpcji

Produkcja mleka

Produkcja mleka w Chinach rośnie, lecz konsumpcja rośnie znacznie szybciej, podobnie jak import. Koronawirus spowodował turbulencje tylko przez krótki czas, a także nieco pchnął import. W szczególności drobni chińscy producenci mleka ucierpieli z powodu kryzysu koronowego, podczas gdy wielcy producenci mleka – przy wsparciu ze strony państwa – wyszli z tej sytuacji obronną ręką.

Produkcja mleka w Chinach osiągnie 34,5 miliona ton w 2021 roku

Obecne i długoterminowe tendencje nadal wykazują wysokie stopy wzrostu konsumpcji, której prawdopodobnie nigdy nie pokryje krajowa produkcja mleka w Chinach. Na wzroście popytu korzystają nie tylko zagraniczni dostawcy mleka w proszku i płynnego mleka, ale także eksporterzy masła i serów.

Jednak rynek chiński jest nadal bardzo konkurencyjny między głównymi krajami eksportującymi – Nowa Zelandia i Australia, a także Stany Zjednoczone starają się poprawić swoją pozycję rynkową w Chinach poprzez dwustronne umowy handlowe i celne. Dlatego też europejskim eksporterom trudno jest utrzymać swoje udziały w rynku – lub nawet je dalej rozszerzyć – na przykład o płynne mleko, odtłuszczone mleko w proszku lub ser.

Oczekuje się, że produkcja mleka w Chinach osiągnie 34,5 miliona ton w 2021 roku. To prawie 5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Powodem jest zwiększona produktywność. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi (MARA) szacuje, że średni udój krów mlecznych w dużych gospodarstwach wyniesie około 8000 kilogramów w 2020 roku. Oczekuje się, że produktywność w dużych gospodarstwach będzie się nadal poprawiać.

Wiele dużych gospodarstw mlecznych zainwestowało w najnowocześniejsze systemy doju i żywienia, a także w genetykę zwierząt. Sprawiło to, że produkcja mleka w tych gospodarstwach wzrosła. Według chińskich danych prawie 70 procent wszystkich producentów mleka to obecnie tak zwane duże gospodarstwa. W swoim badaniu chiński oddział Departamentu Rolnictwa USA (USDA) pisze w swoim badaniu, że małe gospodarstwa nie mogą konkurować z dużymi gospodarstwami mlecznymi ze względu na wysokie koszty paszy i znacznie słabszą genetykę.

Czytaj też: Eksport drobiu – Chiny otwierają się na tureckie mięso!

Produkcja mleka – władze chińskich przyznają dotację na rozbudowę gospodarstw mlecznych

Rząd Chin ciężko pracuje, aby produkcja mlekaProdukcja mleka 023 stała się bardziej wydajna i ujednolicona. W lipcu 2020 roku Chińskie Stowarzyszenie Mleczarskie wydało jednolite standardy klasyfikacji i oceny gospodarstw mlecznych.

Ponadto rząd prowincji Henan ogłosił w sierpniu 2020 roku, że przyzna rolnikom, którzy założą lub rozbudują gospodarstwa mleczne z ponad 100 bydłami, dotację w wysokości 5000 juanów (735 dolarów) na głowę. Ponadto dostępne są dotacje dla rolników lub firm, które chcą importować krowy mleczne i zarodki hodowlane. Obecna silna fala ekspansji w nowoczesnych gospodarstwach mlecznych doprowadziła również do znacznej poprawy genetyki bydła i znormalizowanych technik żywienia.

Dynamika dużych gospodarstw mlecznych jest również widoczna w imporcie: Chiny sprowadziły około 155000 żywca wołowego w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku. To wzrost o 42 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Chińskie władze podały, że około 75 procent zwierząt to krowy mleczne. Według USDA cena importowanych krów rasy holsztyńskiej wzrosła z 18 000 juanów (2608 dolarów) w styczniu 2020 roku do 25 000 juanów (3623 dolarów) we wrześniu.

agrarheute.com/fot.Needpix

swiatrolnika.info 2023