PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /PIORiN podejmuje działania w związku z wojną na Ukrainie

PIORiN podejmuje działania w związku z wojną na Ukrainie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-04 13:30:00
PIORiN

W związku z faktem, że ukraińscy uchodźcy mogą mieć ze sobą produkty podlegające kontroli fitosanitarnej, szefostwo PIORiN podjęło ważną decyzję.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) podjął decyzję o tymczasowym zezwoleniu na wprowadzanie przeznaczonych do własnego spożycia towarów pochodzenia roślinnego (m.in. świeżych owoców i warzyw), przewożonych w niewielkich ilościach w bagażu podróżnym uchodźców z Ukrainy, bez towarzyszących takim towarom świadectw fitosanitarnych. Zezwolenie to będzie obowiązywało do odwołania, a produkty takie nie będą konfiskowane. Decyzja ta ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z przekraczaniem granicy przez obywateli Ukrainy, opuszczających terytorium objęte wojną.

PIORiN reaguje

Dodatkowo, Główny Inspektorat zwrócił się do Komisji Europejskiej o jak najszybsze wdrożenie przepisów, pozwalających na przywóz przeznaczonych do własnego spożycia towarów pochodzenia roślinnego w bagażu osobistym uchodźców ukraińskich. Pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), a zwłaszcza inspektorzy zatrudnieni w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie i Rzeszowie, jak również pracownicy regionalnych struktur Centralnego Laboratorium GIORiN są także zaangażowani w pomoc uchodźcom w punktach recepcyjnych, w przejściach granicznych oraz  w transporcie uchodźców z przejść granicznych.

Wszelkie problemy związane z importem towarów pochodzenia roślinnego z Ukrainy, jak i eksportem do tego kraju, są rozwiązywane na bieżąco, w najkrótszym możliwym terminie. Osoby, które w związku z konfliktem na Ukrainie napotkały na problemy z przemieszczaniem towarów pochodzenia roślinnego, powinny kontaktować się z jednostkami terytorialnymi PIORiN (Wojewódzkimi Inspektoratami i Oddziałami Granicznymi) http://piorin.gov.pl/struktura/.

Czytaj też: Moskiewska giełda znów się nie otworzy. Rosja powoli bankrutuje

piorin.gov.pl/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Dopłaty do nawozów będą wypłacone w ciągu kilku tygodni


Autor: Świat Rolnika

Antybiotyki w hodowli zwierzęcej – obalamy mity


BULT SMOGOWICZE