PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /Piątka dla zwierząt. Libicki po głosowaniach w Senacie: pewna forma współpracy dzisiaj się zakończyła

Piątka dla zwierząt. Libicki po głosowaniach w Senacie: pewna forma współpracy dzisiaj się zakończyła

Autor: Polska Agencja Prasowa 2020-10-15 05:48:13
Piątka dla zwierząt

Nasi koalicjanci z KO, z którymi tworzymy większość senacką, nie zadeklarowali dla nas wsparcia w ważnej ustawie o ochronie zwierząt; przyjmujemy to ze smutkiem – mówi senator Jan Filip Libicki (PSL). Mogę powiedzieć, że pewna forma współpracy, która trwała rok, dzisiaj się zakończyła – dodał. Przyczyniła się do tego Piątka dla zwierząt, która przeszła przez salę plenarną senatu.

Piątka dla zwierząt przeszła przez senat

Senat nie zgodził się w środę na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. O odrzucenie ustawy wnioskowała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi i senatorowie PSL. Senatorowie wprowadzili do noweli kilkadziesiąt poprawek. Wśród nich jest m.in. poprawka wykreślająca ograniczenia uboju rytualnego w przypadku drobiu oraz wydłużająca vacatio legis przepisów o zakazie hodowli zwierząt na futra – do 31 lipca 2023 r. a w przypadku uboju rytualnego – do końca 2025 r.

Libicki krytycznie odnosi się do głosowań w Senacie. "Jest to ustawa, nawet w tym kształcie, w którym wyszła z Senatu, skierowana przeciwko polskim rolnikom, przeciwko polskiej wsi, przeciwko polskim przedsiębiorcom" – ocenił w rozmowie z senator.piatka dla zwierzat senat

Czytaj także: Piątka dla zwierząt krytykowana przez senatorów. Także tych z PiS!

Piątka dla zwierząt i dwie zdrady

"Tutaj mamy do czynienia z dwoma zdradami. Pierwsza zdrada to jest zdrada Prawa i Sprawiedliwości wobec rolników i wobec wsi. Druga to jest zdrada Koalicji Obywatelskiej, jeżeli chodzi o wartości europejskie" – powiedział Libicki.

Przywołał w tym kontekście krytyczne opinie ws. noweli ustawy, jakie mieli m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i konstytucjonalista prof. Marcin Matczak.

"Koalicja Obywatelska, która tyle mówi o potrzebie tego, żeby PiS nie wyprowadzał Polski z Unii Europejskiej, dzisiaj zaprzeczyła tym słowom i wszystkim deklaracjom" – podkreślił senator.

Piątka dla zwierząt – należało ją odrzucić

Według niego "tę ustawę należało odrzucić".

"Nie otrzymaliśmy wsparcia od naszych koalicjantów. Nasi koalicjanci nie zadeklarowali jasno, że w głosowaniu nad tą najważniejszą dla nas ustawą od roku, kiedy tworzymy większość senacką, nas wesprą. Nie było takiej deklaracji i to jest rzecz, którą przyjmujemy ze smutkiem. Mogę powiedzieć, że pewna forma współpracy, która przez ten rok trwała, dzisiaj się zakończyła. Będziemy teraz tę współpracę układać na nowo. Z całą pewnością ta współpraca będzie dla naszych koalicjantów trudniejsza" – powiedział Libicki.

 PAP/jac/fot. FB