PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /PILNE! Ogniska ASF w Polsce – kolejne dwa gospodarstwa zarażone!

PILNE! Ogniska ASF w Polsce – kolejne dwa gospodarstwa zarażone!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-07-28 06:20:33
Ogniska ASF

GIW informuje, że wykryto nowe ogniska ASF na terenie Polski. Łącznie w naszym kraju wykryto już 14 ognisk wirusa, a tysiące świń poddano utylizacji. Sytuacja pogarsza się dosłownie z dnia na dzień, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji!

Ogniska ASF na Lubelszczyźnie

Zaledwie wczoraj poinformowaliśmy, że Główny Lekarz Weterynarii ogłosił wykrycie kolejnych trzech ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń, a dziś mamy już kolejne dwa ogniska ASF Łącznie na terenie naszego kraju wykryto już 14 ognisk afrykańskiego pomoru świń, a tysiące zwierząt poddawanych jest utylizacji.

Nowe ogniska ASF pojawiły się w w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Trzynaste ognisko wirusa stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Rzeczyce, w gminie Frampol. Kolejne natomiast również w gminie Frampol, lecz w miejscowości Teodorówka Kolonia. W zarażonej hodowli utrzymywano 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch i 1 knur. Oba gospodarstwa położone są na obszarze zagrożenia oraz na obszarze zagrożonym, ustanowionym w związku z wcześniejszymi ogniskami w powiecie biłgorajskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła już wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Biorąc pod uwagę nowe ogniska ASF w Polsce, ironiczne wydaje się zeszłotygodniowe wystąpienie ministra środowiska Michała Wosia, który na mównicy sejmowej przekonywał, że wirus w Polsce jest pod kontrolą, a liczba nowych ognisk spadła o 60%.

Animalsi chcieli przejąć Schronisko w Radysach? Uzbierali już 1,6 mln zł...

Ogniska ASF – jak się chronić?

W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia Ogniska ASF nowego ogniska ASF i zakażenia świń wirusem w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt przed przypadkowym przeniesieniem czynników zakaźnych w sposób mechaniczny. Dzięki temu chronione gospodarstwo może zabezpieczyć się przed wystąpieniem w nim ogniska ASF:

 • nie kupowanie świń nieoznakowanych i bez świadectwa weterynaryjnego - dla zdecydowanej większości ognisk stwierdzonych w 2016 r. jako przyczynę przeniesienia zakażenia wirusem ASF, na podstawie wyników dochodzeń prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną oraz Policję, wskazuje się nielegalną działalność człowieka (osoby prowadzące nielegalne lub niezgodne z przepisami prawa działania w zakresie przemieszczania świń/dzików lub pozyskanych z nich produktów);
 • nie skarmianie zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego;
 • unikanie kontaktu z padłymi świniami (lub dzikami) - w przypadku kontaktu z padłą świnią lub dzikiem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu oraz oczyścić i zdezynfekować obuwie;
 • zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych;
 • utrzymywanie świń w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne;
 • zabezpieczenie budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki przed dostępem zwierząt dzikich (w tym gryzoni);
 • rezygnacja z udziału w polowaniach;
 • nie wnoszenie do gospodarstw części dzików;
 • zachowanie podstawowych zasad higieny:
  o odkażanie rąk i obuwia,
  o stosowanie odzieży ochronnej i narzędzi pozostawianych w budynku inwentarskim po zakończeniu prac,
  o okresowe odkażanie odzieży ochronnej i narzędzi;
 • zastosowanie mat dezynfekcyjnych na wjazdach i wyjazdach do gospodarstw i przed wejściami do budynków inwentarskich;
 • uniemożliwienie osobom postronnym (nie zajmującym się zawodowo zwierzętami lub leczeniem zwierząt w danym gospodarstwie) wchodzenia - zwłaszcza po kontakcie z padłą świnią lub dzikiem - do budynków inwentarskich w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie.

wetgiw.gov.pl/fot.Flickr/Wallpaperflare/fot.Needpix,VIVIANE6276