O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-07-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Melisa lekarska – leczniczy surowiec doceniany od wieków

Melisa lekarska

Melisa lekarska ze względu na swoje właściwości lecznicze popularna jest od czasów medycyny ludowej. Jej liście są cenionym surowcem podczas walki z bezsennością, nerwicą, ale także przy problemach trawiennych, poprawie koncentracji oraz polepszeniu samopoczucia podczas ciążowych mdłości.

Melisa lekarska – cechy charakterystyczne rośliny

Roślina ta popularnie nazywana jest cytrynowym zielem ze względu na zapach, który wydziela, ale także wojownikiem, pszczelnikiem i matecznikiem. Melisa lekarska posiada dużo właściwości leczniczych, dlatego jest popularnym ziołem już od czasów medycyny ludowej. Surowcem zdrowotnym rośliny są liście. Najczęściej występuje jako rosnące dziko ziele w Afryce Północnej, Azji oraz Europie, ale także jako uprawy niemal na całym Świecie. Różne badania wykazały, że melisa ma wysoką aktywność przeciwutleniającą dzięki dużej ilości flawonoidów, kwasu galusowego, kwasu rozmarynowego, zawartości fenoli. Melisa zawiera liczne olejki eteryczne, garbniki, żywice, kwasy organiczne, beta karoteny i witaminę E. Z liści melisy, ze względu na olejki eteryczne w nich zawarte, tworzy się olej melisowy. Ponadto w roślinie tej występują, m.in. fenolokwasy, śluzy oraz witaminę C.

Czytaj także: Plaga komarów to norma podczas wilgotnego lata?

Melisa lekarska – zastosowanie

Właściwości uspokajające melisa wykazuję po 20-30 min,melisa lekarska więc jej właściwości idealnie sprawdzą się podczas stanów lękowych i pobudzenia nerwowego, nerwicy wegetatywnej, pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia i stresu. Zioło to wpływa pozytywnie na osoby chore na Alzheimera oraz dotkniętych demencją starczą, gdyż poprawia pamięć i koncentrację. Melisa lekarska pobudza proces trawienia, uspokaja żołądek oraz jelita, dlatego zalecana jest pacjentom cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Roślina ta daje ukojenie przy bólach migrenowych oraz działa moczopędnie. Regularnie stosowana obniża cholesterol oraz zmniejsza stłuszczeniom wątroby. Okłady z melisy, dzięki swoim właściwością, łagodzą opryszczkę, ukąszenia oraz grzybicę.

Melisa lekarska – przeciwwskazania stosowania zioła

Należy pamiętać, że melisa wykazują silne właściwości uspokajające, dlatego nie należy jej łączyć lekami przepisanymi na owy problem. Ponadto niewskazane jest stosowanie jej na skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień, czy alergii. Melisa lekarska zabroniona jest przez lekarzy na co najmniej 2 tygodnie przed operacją/zabiegiem i 2 tygodnie po. Zioła należy stosować zdroworozsądkowo i zawsze zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

swiatrolnika.info 2023