O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-03-2020

Autor: Świat Rolnika

Mączki mięsno-kostne - znów będzie można je stosować?

Pozwolenie na mączki mięsno-kostne u trzody i drobiu

Komisja Europejska prowadzi rozmowy na temat wydania pozwolenia na mączki mięsno-kostne w paszach u trzody i drobiu. Potencjalne przywracanie na rynek mączek może potrwać kilka miesięcy, ale hodowcy mogą myśleć o możliwościach wykorzystania tańszego źródła białka. Niemal wszystkie kraje członkowskie popierają stosowanie mączki mięsno-kostne zamiast modyfikowanej śruty sojowej. 

Mączki mięsno-kostne to źródło dobrego białka

Mączki mięsno-kostne to przede wszystkim niższa cena i lepsza jakość białka. Pozostałości po zwierzętach to o wiele korzystniejsze rozwiązanie niż modyfikowana śruta sojowa. Negocjacje KE oznaczają, że drób być może będzie mógł być karmiony paszą z dawką mączką z trzody, a w paszy dla trzody będzie można wykorzystać mączkę z drobiu. Nie można będzie stosować mączek mięsno-kostnych tego samego gatunku zwierzęcia. Nowe prawo pozwoli rolnikom zmniejszyć koszty hodowli oraz ograniczyć import modyfikowanej śruty sojowej z Brazylii, Argentyny czy Stanów Zjednoczonych.. Mączki mięsno-kostne są również często zastępowane odmianami roślin białkowych m.in. strączkowymi czy motylkowymi.

Czytaj tutaj: Co zamiast pasz GMO?

Mączki mięsno-kostne wrócą do łask?

Mączki mięsno-kostne zostały zakazane 16 lat temu. Zakaz stosowania białka zwierzęcego w paszach był spowodowany wystąpieniem w Europie BSE - choroby szalonych krów. Takiej decyzji sprzeciwiali się m.in. hodowcy i Krajowa Rada Izb Rolniczych. Interweniowali, że nie wykorzystywanie mączek mięsno-kostnych to marnotrawstwo. Badania prowadzone od 2012 roku na milionach sztuk bydła wykazywały, że zarażonych sztuk jest niewiele z nich. Mimo tego KE nie zmieniła decyzji, jeśli chodzi o stosowanie mączek mięsno-kosnych w żywieniu zwierząt. Wyjątkowo w 2013 r. KE wydała takie pozwolenie dla hodowców ryb, co z powodzeniem jest wykorzystywane w sektorze ich przetwórstwa. Przetworzone białka zwierzęce wykorzystywane są także w skarmianiu w hodowli mięsożernych zwierząt futerkowych. 

Nowe: Negocjacje Wspólnej Polityki Rolnej trwają. Ardanowski: jestem optymistą

Ogólnopolska kampania: Rolnicy łączą siły. "Niszczenie wizerunku rolnika to niszczenie polskiej wsi"

agrobiznes/tvp.pl/fot.pixabay.com

 

Sprostowanie

W artykule z dnia 1 marca 2020 roku podana została nieprawdziwa informacja, że Komisja Europejska pozwoliła na skarmianie mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Pozwolenie takie nie zostało wydane.

swiatrolnika.info 2023