PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /KRIR: Świadectwa zdrowia powinny być opłacane z budżetu

KRIR: Świadectwa zdrowia powinny być opłacane z budżetu

Autor: Świat Rolnika 2016-12-21 07:18:13
KRIR: Świadectwa zdrowia powinny być opłacane z budżetu

Krajowa Rada Izb Rolniczych skrytykowała ideę wprowadzenia podwyżek za świadectw zdrowia dla zwierząt i zaproponowała, by koszty pokrył budżet państwa.

 

Hodowcy przekonują, że nałożenie na nich większych opłat za obowiązkowe badania zwierząt będzie kosztowało ich wszystkich łącznie aż 30 mln zł.

 

Przypomnijmy, że projekt rządowy przewiduje podwyżki aż o 100 proc., gdy świadectwo wystawiane jest maksymalnie 10 sztukom świń, owiec, cieląt lub źrebiąt, zaś o 50 proc., jeśli badane jest więcej zwierząt. Ponadto kontrole przeprowadzane między godz. 18:00 a 6:00 będą droższe o 15 proc., a w dni wolne od pracy i soboty o 20 procent.

 

Samorząd rolniczy uważa, że takie podwyżki nie są adekwatne do słabego wzrostu poziomu życia hodowców. Nie znajdują dlatego u nich zrozumienia.

 

"Obciążanie hodowców dodatkowy kosztami naszym zdaniem jest nieuzasadnione, tym bardziej, że wiele tych wymogów zostało wprowadzone w kontekście walki z ASF, choroby zwalczanej z urzędu" – czytamy w oświadczeniu prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza.

 

Izby Rolnicze postulują, by jeśli podwyżki są konieczne w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się ASF, koszty badań zostały sfinansowane nie z kieszeni rolnika, lecz z budżetu, czyli przez podatników.

 

Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej wystąpił również do ministra o zachowanie jednolitej stawki za badania wszystkich świń w liczbie powyżej 50 sztuk na poziomie 50 groszy.

 

topagrar.pl/McD/Fot. pixabay.com