O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-04-2020

Autor: Oliver Pochwat

Ketoza krów – wysokie koszty leczenia i groźne powikłania

ketoza krów

Ketoza krów jest groźną chorobą, która zdarza się przed porodem lub po wycieleniu. Jest to schorzenie metaboliczne wysokowydajnych krów mlecznych. Koszty leczenia ketozy krów są wysokie, a powikłania poważne. Choroba wiąże się również ze spadkiem jakości mleka. 

Ketoza krów – częsta choroba metaboliczna

Ketoza krów jest najczęściej notowaną chorobą metaboliczną w stadach. Ujemny bilans energetyczny, który jest efektem nadmiernego otłuszczenia w okresie zasuszeniowym oraz niedobór energii po wycieleniu to jej najczęstsze przyczyny. Warto zwrócić uwagę, że niektóre rasy mogą być bardziej podatne na ketozę. Największe ryzyko zachorowania ma rasa Holsztyno-fryzyjska. Głównym winowajcą ketozy krów jest również wysoka intensywność przemiany materii. Krowa przed porodem jest nastawiona na przemiany anaboliczne, a po porodzie na wydatkowanie tej energii. Po wycieleniu krowy pojawia się ujemny bilans energetyczny, ponieważ krowa nie jest w stanie pobrać odpowiedniej ilości pokarmu do zabezpieczenia swoich potrzeb energetycznych.

Ketoza krów – diagnoza

Właściwe zdiagnozowanie ketozy krów polega na obserwacji krowy w pierwszym okresie laktacji. Pierwsze objawy, które powinny wzmocnić naszą czujność to ketoza krowyspadek apetytu oraz masy ciała. Krowa zaczyna produkować mniej mleka, a jego jakość ulega pogorszeniu. Mleko w smaku jest gorzkie, a po podgrzaniu ulega zważeniu. Charakterystyczną cechą chorej krowy jest wyraźnie wyczuwalny aceton w oddechu. Gdy ketoza krów ma charakter długotrwały, krowa zaczyna chwiejnie chodzić. Chore na ketozę bydło często leży, nie podnosi się do jedzenia i głośno ryczy.

Leczenie ketozy krów

Jeśli weterynarz zdiagnozuje ketozę krów, niezbędne jest unormowanie stężenia glukozy i obniżenie poziomu ciał ketonowych we krwi. W pierwszej kolejności należy jednak przywrócić prawidłowy metabolizm energetyczny u chorej krowy. Weterynarz może wprowadzić terapię doustną, kroplówkę lub sterydowe zastrzyki domięśniowe. Leczenie chorej krowy kontynuuje się do momentu aż krowa zacznie prawidłowo przyjmować paszę. Należy również zastosować odpowiednią dietę

Czytaj także: Zapalenie wymion u krów mlecznych, a dobrostan zwierząt

Skutki ketozy krów

Niewykryta i niezdiagnozowana ketoza może wiązać się z kosztownym leczeniem. Nawet przelecznie ketozy krów może nie zakończyć laktacji z wysoką wydajnością. Choroba wiąże się również z pogorszeniem płodności, zapaleniem macicy oraz przemieszczeniem trawieńca.

OP/ fot. Pexels Matthias Zomer/fot. freestocks.org

swiatrolnika.info 2023