O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Hodowla królików – podstawowe informacje dotyczące utrzymania zwierząt

Hodowla królików

Hodowla królików zakładana jest przez przedsiębiorców ze względu na mięso i skóry, które można uzyskać z owych zwierząt. Obecna sytuacja tej branży niestety uległa pogorszeniu ze względu na spadek cen skór. Mięso królicze uważane jest za rarytas, dlatego przeciętny Polak zjada jedynie około pół kilogramie mięsa w ciągu roku. Jednakże dietetycy wskazują na właściwości mięsa króliczego w postaci niskiej zawartości cholesterolu oraz dużej witamin i mikroelementów.

Hodowla królików – podstawowe informacje

Eksperci wyróżniają następujący podział królików: mięsne, mięsno-futerkowe, futerkowe i wełniste oraz ze względu na wielkość na: króliki duże – powyżej 5,5 kg, średnie do 5,5 kg oraz małe do 3,5 kg. Najlepszą rasą królików na mięso jest baran francuski, na futro – czarna podpalana, na wełnę – angorska biała, a futerkowo-mięsna to: szynszyl, biała polska średnia, srebrzysta francuska niebieska wiedeńska, biała wiedeńska. Ceny za skórę królików spadły dlatego hodowla królików nie cieszy się tak dużym powodzeniem jak kiedyś, natomiast mięso owych zwierząt cały czas jest w cenie, a co więcej jest polecane przez dietetyków ze względu na liczne walory odżywcze.

Zobacz także: Dobrostan bydła mlecznego w okresie okołoporodowym jest ważny

Hodowla królików – odpowiednie pomieszczenia

Króliczarnia powinna być drewniana, przypominająca kredenshodowla królików z wydzielonymi drewnianymi, suchymi, widnymi, z dostępem do świeżego powietrza, szczelnymi klatkami. Najlepiej wprowadzić u siebie sezonowość klatek z podziałem na letnie i zimowe. Temperatura w klatkach powinna wynosić 18°C. Zewnętrzne klatki powinny stwarzać odpowiednie miejsce do życia dla królików, które nie lubią deszczu i dużego słońca. Klatki dobiera się w zależności od rodzaju hodowli oraz rasy królików, a zwierzęta w sadzie grupuje się dodatkowo jeszcze względem wieku i płci. Hodowla królików narażona jest na agresywne zachowanie zwierząt, dlatego należy pilnować, by utrzymywać po 2-3 szt. Hodowcy muszą utrzymywać czystość w króliczarniach i często wymieniać ściółkę, którą tworzy siano lub trociny. Ponadto trzeba zwracać uwagę na stały dostęp do wody, gdyż wpływa ona na lepsze przyswajanie składników mineralnych oraz wspomaga przyspieszoną pracę serca u królików.

Prawidłowe karmienie królików – hodowla królików

Króliki można karmić paszami gospodarskimi, tj. takimi jak: jęczmień, pszenica, owies, kukurydza, otręby, czerstwe pieczywo, namoczone nasiona roślin strączkowych, pasze objętościowe: susze z motylkowych roślin, siano, okopowe: zielonki, buraki pastewne i cukrowe oraz marchew. Pasze, które podaje się królikom, należy wzmacniać mieszanką witaminowo-mineralną. Hodowla królików zwłaszcza z nastawieniem mięsnym powinna zmieniać i urozmaicać pokarm hodowanym zwierzętom. Króliki charakteryzują się tym, że prowadząc ich małą hodowlę, mogą najeść się tym, co mamy w gospodarstwie.

Rozmnażanie osobników w hodowli królików

Króliki należą do bardzo płodnych zwierząt. Poza jesienią przejawiają niską aktywność rozrodczą, ponieważ skraca się doba, a dni są coraz chłodniejsze. Samice potrzebują jedynie 4-6 tygodni przerwy pomiędzy ciążami. Urodzone króliki są nagie, ślepe i całkowicie zdane na matkę lub hodowcę, dlatego przez 5-7 tygodni powinny być pod ścisłą opieką samicy. Żeńskie króliki są płodne przez 1,5-3 lat natomiast samce przez 3-4 lata. Ciąża trwa maksymalnie 5 tygodni, a jedna samica potrafi zrodzić 6-8 królików.

odr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023