PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Zimowla pszczół rozpoczyna się w ostatnim dniu oblotu

Zimowla pszczół rozpoczyna się w ostatnim dniu oblotu

Autor: Emilia Gromczak 2021-11-27 14:00:00
Zimowla pszczół

Zimowla pszczół to okres zimowy w pasiecie, który trwa od 100 do 150 dni. Rozpoczyna się w dniu ostatniego oblotu pszczół.

Począwszy od dnia ostatniego oblotu aż do pierwszego wiosennego oblotu, pszczoły nie będą wydalać kału. W okresie zimy w pasiecie, czyli w listopadzie i grudniu należy przeprowadzić remonty i renowacje uli, ponieważ jest to najlepszy czas na tego typu czynności. Warto również przyłożyć się do segregacji plastrów. 

Pszczoły w okresie zimowym

W listopadzie w pasiecie rozpoczyna się zima, dokładnie w dniu ostatniego oblotu. To właśnie od tego momentu, do pierwszego wiosennego oblotu pszczoły nie będą wydalać kału. Cały przetrawiony miód będą gromadziły w jelicie tylnym. Zimowla pszczół wpływa na to, że zimująca rodzina zużywa w tym okresie bardzo mało pokarmu (około 25 g dziennie). W listopadzie obecność czerwiu w rodzinach pszczelich jest związana z dużym porażeniem rodziny przez warrozę. Rój jest często osłabiony przez  pasożytującezimowla pszczół warroza pajęczaki. Na larwach pszczół robotnic umiejscawiają się samice warrozy, których jest stosunkowo dużo w porażonej rodzinie. Dochodzi do tego, że pasożyt coraz bardziej namnaża się na zasklepionych larwach i poczwarkach. Stosowanie leczniczych środków niestety nie zawsze jest skuteczne w walce z warrozą. Fakt ten wpływa na to, że  najprawdopodobniej pszczelarze będą musieli stosować uciążliwe zabiegi mechaniczne.  

Zimowla pszczół to dobry czas na porządki w ulu

Okres zimowy w pasiece jest bardzo dobrym czasem na przeprowadzenie remontów czy też renowacji ula. Warto zwrócić również uwagę na segregację plastrów. Plastry należy pozostawić w magazynie na regałach do przyszłego sezonu, rozstawić je w odstępach co 3-4 centymetry. To pozwoli ochronić susz przed barciakami. Można również drutować ramko, w które będziemy wiosną wtapiać węzę.

Zimowla pszczół umożliwia nam również przeprowadzenie porządków w magazynie pasiecznym. Prace przygotowawcze wykonane w tym okresie przyczynią się do tego, że będziemy mieli więcej czasu w sezonie na pracę przy pszczołach.

Czytaj także: Pszczoły augustowskie – rodzimy gatunek pod większą ochroną

odr.pl/fot.pixabay.com