O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zbiory miodu w tym regionie będą lepsze niż w ubiegłym sezonie

zbiory miodu

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon ocenia, że zbiory miodu będa w tym roku lepsze. 

Na Podkarpaciu ponad 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. Tegoroczne zbiory miodów wiosennych mogą być lepsze niż przed rokiem w tym regionie. Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon zwraca uwagę, że pszczołom sprzyja pogoda.

Zbiory miodu na Podkarpaciu 

Na Podkarpaciu ponad 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tam sześć rodzin pszczelich, przeciętna krajowa to cztery rodziny. 

"Jeżeli pogoda utrzyma się, będzie taka jak jest w tej chwili i nie pojawi się susza, to zbiory miodu będą lepsze niż w ubiegłym roku" – powiedział w środę Dylon.

Jak zaznaczył, "wiosenna aura dla rozwoju pszczół była dotąd sprzyjająca".

"Nie przeszkadzał deszcz, nie było zimno. Słowem wszystko przebiegało prawidłowo" – zauważył.

Przypomniał, że pszczoły "zebrały już nektar m.in. z wierzby iwy, mniszka lekarskiego, czy ładnie kwitnących w tym roku sadów".

"Spożytkowały to na rozwój, dojście do siły rodzin pszczelich i na pewno coś dla pszczelarza zostawiły" – wyjaśnił prezes.

Zwrócił uwagę, że "aktualnie obficie kwitnie rzepak; podstawowy pożytek konieczny do wytwarzania miodów wiosennych".

W ubiegłym roku zbiory miodu na Podkarpaciu była znacznie niższe niż w poprzednich latach, praktycznie nie było miodu spadziowego. Przyczyną była niesprzyjająca pogoda 

zbiory miodu Rzeszów

Właściwości miodu

Miód, wg dyrektywy Unii Europejskiej 2001/110/WE, jest naturalną słodką substancją wytworzoną przez pszczoły z nektaru roślin lub wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin, które pszczoły zbierają, przerabiają ze specyficznymi substancjami własnymi, składają, odwadniają, gromadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach. Produkt ten może być płynny lub skrystalizowany. Miód jest skarbnicą enzymów, witamin, mikroelementów, kwasów organicznych i węglowodanów pomocnych w leczeniu chorób. Miody wyprodukowane przez pszczoły z nektaru zebranego z kwiatów nazywamy nektarowymi, a te ze spadzi, wytwarzanej przez mszyce i czerwce, spadziowymi. Jeśli w okresie zbierania nektaru pszczoły przynoszą do ula, także spadź pszczelarz uzyska ze swoich uli miody mieszane: nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe. Miód zrobiony przez pszczoły z nektaru jednej rośliny nazywamy miodem odmianowym.

Czytaj też: Miody pszczele – prawdziwe wspomagacze w leczeniu chorób

PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023