O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Zasady pracy w pasiece – czego nie powinien robić hodowca pszczół?

Zasady pracy w pasiece

Ochrona ula przed zagrożeniem jest u pszczół wrodzona. Dlatego też pszczelarze muszą znać podstawowe zasady pracy w pasiece, aby złagodzić obronność owadów.

Pszczoły, podobnie jak inne żywe stworzenia, muszą mieć spokój, aby być produktywnymi. Podrażnione pszczoły są bowiem nieefektywne, utrudniają pracę pszczelarzy i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Dlatego człowiek powinien obchodzić się z pszczołami w taki sposób, aby nie zakłócać naturalnego spokoju.

Zasady pracy w pasiece

Odpowiednie zasady pracy w pasiece to podstawa działalności pszczelarza. W pasiece zawsze należy zachować spokój. Nie wolno głośno krzyczeć, biegać czy stukać w ule. Co więcej, należy również brać pod uwagę substancje drażniące dla pszczół, takie jak zapachy chemiczne, alkohol, perfumy i pot. Co ciekawe, szczególnie drażniąco działa na nie zapach własnego jadu, wydzielanego w czasie żądlenia lub wskutek gniecenia pszczół podczas przeglądu.

Nie należy jednak zapominać, że na zachowanie pszczół wpływają (oprócz pszczelarza) również inne czynniki środowiskowe (pogoda, pożytek) itp. Gotowość do obrony wykazują robotnice podczas wiatru, chłodu oraz przed burzą i nagłą utratą pożytku (np. skoszenie plantacji kwitnących roślin, z których pszczoły zbierały nektar).

Warto też zauważyć, że agresywność pszczół zmienia się w zależności od pory roku. Wiosną pszczoły są zwykle najspokojniejsze. Latem, zwłaszcza w drugiej połowie, wzrasta agresywność owadów, co wiąże się z brakiem pożytku, grabieżą i wzrostem liczebności starszych pszczół w ulu. Ta cecha może być również zależna od rasy i może być dziedziczona. Dlatego należy dokonać selekcji w pszczelarstwie i hodowli pszczół łagodnych.

Ponadto owady te nie lubią futrzanych ubrań (swetrów) i włosów. Dlatego podczas pracy przy ulach należy się odpowiednio ubierać, a przede wszystkim zakrywać twarz i włosy w siatce ochronnej, kurtce lub fartuchu. Jeśli mamy na sobie fartuch, musimy go owinąć paskiem, bo jeśli jest za luźny, pszczoły łatwo się w niego wślizgną i nas użądlą. Odzież roboczą należy prać regularnie.

Odpowiednie obchodzenie się z owadami

Warto zauważyć też, że pozostawienie otwartego ula zbyt długo Zasady pracy w pasiece może spowodować kradzież w ulu. Unikaj także trzymania na pasieczysku nawet na krótką chwilę rzeczy, które mogłoby skłonić pszczoły do kradzieży, na przykład ramek z miodem lub innych rzeczy pachnących miodem i woskiem.

Bardzo ważnym czynnikiem w kontrolowaniu pszczelej rodziny jest spokojna postawa pszczelarza i jego kontrolowane ruchy. Szybkie ruchy mogą powodować agresywne zachowanie pszczół. Dlatego należy unikać takich ruchów w pasiece, a szczególnie karygodnym błędem jest np. oganianie się od pszczół.

Duży wpływ na przebieg i wydajność pracy ma również odpowiednia metoda podkurzania. Umiejętne posługiwanie się dymem to podstawa pracy z pszczołami. Właściwe odymianie uspokoi pszczoły, a nadmierne przyniesie odwrotny skutek. Nadmierne używanie dymu, zwłaszcza gorącego lub gryzącego, nie jest dla pszczelej rodziny uspokajające, lecz tylko ją drażni. Najlepszy dym pochodzi z suchego drewna liściastego.

Znając te podstawowe zasady pracy w pasiece, praca pszczelarza powinna być przyjemna i bezpieczna.

Czytaj też: Zimowla pszczół rozpoczyna się w ostatnim dniu oblotu

odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023