PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Wypas owiec nawet do końca października

Wypas owiec nawet do końca października

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-23 16:15:05
Wypas owiec

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim w tym roku pogoda sprzyja wypasowi owiec. "Wypas owiec może potrwać jeszcze kilka tygodni. Nawet do końca października" – powiedział we wtorek Grzegorz Sienko z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku.

Długi wypas owiec

Jak zaznaczył, w górach "wokół bacówek nadal pasie się blisko sześć tysięcy owiec".

"Tegoroczny sezon był dla hodowców udany. Opady deszczu powodowały, że nie brakowało trawy. Podrożała także jagnięcina" – mówił.

Sienko dodał, że "mimo trzeciej dekady września na górskich pastwiskach trawy nadal jest pod dostatkiem". "Z gór stada owiec zejdą dopiero po nastaniu pierwszych przymrozków" – zauważył.owce wrzosowki

Na Podkarpaciu od maja owce pasą się wokół bacówek m.in. w okolicach Nowego Łupkowa, Średniej Wsi, Dołżycy w Bieszczadach, czy Krempnej w Beskidzie Niskim. W każdej bacówce stado liczy od 500 do nawet 3000 sztuk.

Wypas owiec to wyzwanie

W trakcie wypasu każdy juhas opiekuje się co najmniej setką owiec. Musi je m.in. wydoić dwa razy dziennie; pierwszy udój zaczyna się o czwartej rano, a drugi o ósmej wieczorem.

Czytaj także: Grzywna za dwie owce w Warszawie. RPO złożył kasację

Juhasi zajmują się też dostarczaniem mleka do mleczarni i wyrobem serów. Ich obowiązkiem jest również pilnowanie stad przed atakami wilków. "A tych nie brakuje" – przypomniał Sienko.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wypasa się polską owcę górską, czarnogłówkę, polską owcę pogórza oraz znacznie rzadziej - cakiel podhalański. Zwierzęta dostarczają głównie mięso i mleko do wyrobu serów owczych. Są przystosowane do niekorzystnych warunków środowiskowych.