PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Winniczki można zbierać do końca maja. Sezon już trwa

Winniczki można zbierać do końca maja. Sezon już trwa

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-04-21 08:26:55
Winniczki

Od wtorku w woj. warmińsko-mazurskim rozpoczął się sezon zbioru winniczków, który potrwa do końca maja. Firmy, które uzyskały wymagane zezwolenia, zamierzają pozyskać 312 ton tych ślimaków jakimi są winniczki – podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie.

Winniczki można już zbierać w woj. warmińsko-mazurskim

Legalne pozyskiwanie winniczków do celów przetwórstwa spożywczego jest możliwe jedynie między 20 kwietnia a 31 maja, ponieważ są one objęte w Polsce tzw. częściową ochroną gatunkową. Zainteresowani zbiorem i skupem musieli uzyskać wcześniej zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

"Wydaliśmy 39 zezwoleń, każde z nich na osiem ton. To łącznie 312 ton, czyli mniej niż tegoroczny limit pozyskania winniczków w województwie, ustalony na 400 ton. Dlatego jeśli wpłynie jeszcze jakiś wniosek, to zostanie rozpatrzony" – powiedział rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz.winniczki 556767888

W ubiegłym sezonie winniczki się nie pokazywały…

W minionym sezonie przy takim samym limicie pozyskano w regionie jedynie 101 ton ślimaków. Na taki wynik miała wpływ pandemia COVID-19, przez którą część zbieraczy została w domach, a być może również warunki atmosferyczne.

Zgodnie z prawem, możliwe jest pozyskiwanie jedynie osobników o średnicy muszli większej niż 30 mm. Zbieranie niewymiarowych ślimaków spowodowałoby, że znaczna część nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej, warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Czytaj także: Ardanowski o inicjatywie Koniec Epoki Klatkowej: Najpierw trzeba chronić ludzi!

Winniczki popularne na Warmii i Mazurach

Woj. warmińsko-mazurskie przez wiele lat było przodującym w kraju dostawcą winniczków. Jednak w latach 2014-2016 oraz w 2019 r. pozyskiwanie ślimaków w regionie wstrzymano z powodu stwierdzenia przez naukowców osłabienia kondycji populacji tego gatunku. Decyzję o wznowieniu zbioru i skupu podjęto, gdy zaobserwowano poprawę wskaźników związanych m.in z liczebnością populacji i udziałem w niej w osobników niewymiarowych.

Winniczki (Helix pomatia) to największe lądowe ślimaki żyjące dziko w Polsce. Jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane głównie do Francji, Austrii czy Włoch.

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Sebastian Wroniewski

Koza małaszewska – bułgarska koza prosto z dawnego NRD


Autor: Emilia Gromczak

Pszczoły i ich rola w kształtowaniu plonów rzepaku


Autor: Emilia Gromczak

Merynosy dostarczają ciepło i komfort w czasie niskich temperatur


BULT SMOGOWICZE