PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Sztuczne mięso coraz mniej interesującą alternatywą

Sztuczne mięso coraz mniej interesującą alternatywą

Autor: Świat Rolnika 2022-05-25 17:00:00
Sztuczne mięso

Sztuczne mięso produkowane przez Beyond Meat staje w obliczu rosnącej konkurencji zarówno ze strony producentów alternatywnych, specjalistycznych białek.

Ceny substytutów mięsa spadają, a koszty surowców rosną, a konsumenci oszczędzają. Beyond Meat i inni producenci substytutów roślinnych borykają się z trudnościami ekonomicznymi. Rosnące ceny surowców, spadające ceny sprzedaży i większa konkurencja na znacznie wolniej rozwijającym się rynku to tylko niektóre z powodów. Ale powodów jest więcej.

Rynek sztucznego mięsa

Na giełdach amerykańskich akcje Beyond Meat spadły w maju o 42%, sprowadzając ceny do najniższych poziomów od czasu debiutu giełdowego w połowie 2019 roku. Powodem krachu, który spowodował gwałtowny upadek producenta roślinnych substytutów mięsa, był raport finansowy za pierwszy kwartał. Według The Motley Fool sytuacja była znacznie gorsza niż oczekiwali analitycy i inwestorzy.

Firma Beyond Meat odnotowała przychody w wysokości 109,5 mln USD, co oznacza wzrost o zaledwie 1,2% rok do roku. Sytuacja ekonomiczna firmy jest jednak znacznie gorsza, ponieważ jej marża zysku brutto na poziomie 0,2% była znacznie niższa od zeszłorocznej 30,2%. Dyrektor generalny firmy, Ethan Brown, powiedział w komunikacie prasowym, że spadek marży brutto był „znaczny, ale tymczasowy”, ponieważ firma dużo wydała na strategiczne starty, które określił jako „bardzo drogie”.

Jednak inwestorzy i analitycy pozostają bardzo sceptycznie nastawieni do obecnej sytuacji i perspektyw firmy (i innych substytutów mięsa) w trudnym środowisku charakteryzującym się inflacją i utratą siły nabywczej.

Beyond Meat faktycznie pracował nad wzmocnieniem swojego łańcucha dostaw i zwiększeniem produkcji. W rzeczywistości należy zauważyć, że spadek sprzedaży netto był przede wszystkim wynikiem niższych lub spadających cen produktów. Podczas gdy łączny wolumen sprzedanych produktów wzrósł o 12,4%, wzrost ten został skompensowany 10% spadkiem cen. Firma chce zniwelować różnicę cenową między produktami mięsnymi a substytutami roślinnymi, ale spadające marże i brak zysków są nie do utrzymania – twierdzą analitycy. Sztuczne mięso tej firmy przestaje być opłacalne.

Sztuczne mięso

Sztuczne mięso przynosi duże straty

Dobra wiadomość dla fanów roślinnych substytutów mięsa jest taka, że od końca 2021 roku trendy nieznacznie się poprawiły. Sztuczne mięso zalicza wzrost sprzedaży w różnych sieciach supermarketów  o 7% do początku kwietnia, w porównaniu z gwałtownym spadkiem o 20% w ostatnim kwartale 2021 roku. Jednak większość inwestorów oczekiwała ogólnie wyższej sprzedaży, biorąc pod uwagę, że Beyond Meat wprowadził na rynek kilka nowych produktów i miał ich dużo. gotówki wydawanej na marketing i promocje.

Ale te ruchy nie wywołały znacznego ożywienia, a konsumenci wydają się tracić apetyt na stosunkowo drogie produkty białkowe pochodzenia roślinnego w porównaniu z wcześniejszymi fazami. Jeśli chodzi o finansową stronę biznesu, wiadomości były jeszcze gorsze. Spadek rentowności Beyond Meat przyspieszył w pierwszym kwartale, gdy zysk brutto spadł do 0,2 mln USD.

Jednak Beyond Meat zwiększył wydatki na marketing oraz badania i rozwój. Te posunięcia pomagają firmie „postępować w kierunku naszego celu, jakim jest zbudowanie globalnej firmy białkowej jutra”, powiedział dyrektor generalny Ethan Brown w komunikacie prasowym.

Dużo większa konkurencja i wysokie ceny surowców

Jednak analitycy pozostają sceptyczni: ryzyko jest obecnie jeszcze większe, ponieważ ceny towarów rosną, a branża rozwija się powoli. Te trendy łącznie oznaczają, że może minąć trochę czasu, zanim Beyond Meat zbliży się do wysokiej rentowności w 2020 r., mówią analitycy Motley Fools.

Ponadto Beyond Meat nadal boryka się z rosnącą konkurencją zarówno ze strony producentów alternatywnych białek specjalistycznych (np. Impossible Foods), jak i gigantów żywności starej szkoły, którzy również weszli do biznesu opartego na roślinach (Tyson i Hormel). Słabość cen produktów Beyond Meat (i produktów zastępczych innych producentów) w pierwszym kwartale również wskazuje na wyjątkowo konkurencyjne środowisko.

Tymczasem alternatywne mięsa nie są już ekscytującymi nowościami w menu restauracji i na półkach supermarketów, twierdzą analitycy. W rezultacie wielu inwestorów wysyła akcje Beyond Meat taniej w wyniku spowolnienia trendu i stale rosnącej konkurencji. Również w tym tygodniu.

Czytaj również: Lwie burgery i tygrysie steki? Startup inwestuje w sztuczne mięso

Agraheute/fot.pixabay


Psy z udarami cieplnymi masowo trafiają do lecznic

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:39:00

Haflinger – silna i krzepka rasa pochodząca z austriackiego Tyrolu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 23:00:00

Sposoby na bardziej efektywne krycie koni. Praktyczne wskazówki

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 16:00:00

BULT SMOGOWICZE