O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Sposoby na bardziej efektywne krycie koni. Praktyczne wskazówki

krycie koni

Krycie koni to jeden z najważniejszych momentów dla hodowców tych niezwykłych zwierząt. Aby przebiegło pomyślnie, powinno zastosować kilka prostych zasad.

Nie tylko dobór odpowiednich osobników do rozrodu, ale także postępowanie z samą klaczą ma olbrzymie znaczenie, by doszło do skutecznego zapłodnienia, a na świat przyszedł zdrowy źrebak. Przygotowanie samicy do procesu zapłodnienia w połączeniu z odpowiednim wyborem metody krycia, to klucz do sukcesu w końskim rozrodzie.

Klacz, która ma zostać matką

Nie powinien budzić zaskoczenia fakt, że klacz przystępująca do procesu rozrodu powinna być czysta. Podczas zabiegów higienicznych należy szczególną uwagę zwrócić na miejsca intymne, oczyszczając skrupulatnie regiony sromu, a także pośladki. Kolejnym krokiem jest związanie tylnych kończyn przyszłej matki oraz owinięcie odpowiednio jej ogona. Należy zastosować ochronę szyi i kłębu samicy, ponieważ podczas godów zdarza się, że samce potrafią zranić swoją partnerkę w te wrażliwe miejsca. Przydatne mogą być również krępujące pysk ogierów kagańce.  Nie jest zalecane krycie koni z udziałem samicy w pierwszej po wydaniu na świat poprzedniego potomstwa rui. W trakcie jednej rui samica może być dopuszczona do godów maksymalnie trzykrotnie.

Nie może brać udziału w kryciu samica z trwającą aktualnie infekcją narządów rozrodczych. Nieprzestrzeganie tej zasady może przyczynić się do powikłań okresu ciąży. Warto przypomnieć, że ciąża u koni trwa niemal rok, więc istotna jest selekcja zdrowej klaczy, by uniknąć problemów.

Krycie koni

Krycie koni w praktyce

Istnieją dwie najbardziej istotne techniki na naturalne krycie koni. Każdy posiadacz koni powinien  zastanowić się nad wyborem najwłaściwszej dla siebie i swoich warunków. Jakie mamy najbardziej popularne opcje?

Mając kilka przygotowanych do rozrodu samic, można zdecydować się na krycie tabunowe. Polega ono na wypuszczeniu na zielony teren potencjalnych matek i jednego uprzednio wybranego ogiera. Ważne, by pamiętać, że przekazuje on swoje geny potomstwu, dlatego powinien spełniać wymogi hodowcy. Ten bardzo efektywny rodzaj godów najlepiej stosować wiosną i latem.

Inną opcją na rozmnożenie swoich koni jest dozorowane krycie w stanówce. Można przyprowadzić tam swoją klacz i wybrać ogiera do procesu rozrodu.

Czytaj również:Koń trakeński – piękna rasa konia z długą historią

Okiemrolnika/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023