PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Skop – łagodny kastrat w stadzie kóz hodowlanych

Skop – łagodny kastrat w stadzie kóz hodowlanych

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-07 07:00:00
Skop

Skop to samiec kozy, który został już wykastrowany i nie może się już rozmnażać. W przypadku kozłów zabieg kastracji jest stosunkowo prosty.

Kastrowane kozły zwykle stają na nogi w ciągu kilku godzin. Chociaż wykastrowane kozły nie mogą rozmnażać się z kozami, mogą pomóc w ustaleniu, które z nich są w rui. Trzymanie wykastrowanych samców razem z kozami pomoże w bardziej efektywnym rozrodzie.

Skop w gospodarstwie

Wykastrowanego samca kozy nazywa się potocznie capem, ale niektórzy zwracają uwagę na to, iż w starych źródłach mianem cap określa się samca kozy, zaś skop kastrata. W większości przypadków należy kastrować koźlęta płci męskiej między ósmym a dwunastym tygodniem życia. Kastracja zbyt wczesna lub zbyt późna może powodować problemy, dlatego dokładny termin zależy od kilku czynników. Aby określić właściwy termin, należy przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób koza będzie wykorzystywana.

Kozy hodowane na mięso można kastrować już w wieku jednego tygodnia. Kozy te żyją krócej, więc ryzyko związane z przedwczesną kastracją nie jest tak problematyczne. Jednak zbyt wczesne wykonanie zabiegu może spowodować nieprawidłowy rozwój cewki moczowej. Z tego powodu zaleca się, aby nie kastrować zwierząt przed ukończeniem trzeciego tygodnia życia.

Jeśli zbyt długo zwleka się z kastracją samców, które pozostają z samicami, można ryzykować przypadkowe rozmnożenie. Ponadto łatwiej jest przeprowadzić ten proces, gdy młode są mniejsze i mniej silne.

skop

Skop ma wiele zalet

Wykastrowane kozły są doskonałymi przywódcami stada, ponieważ można je łatwo przyuczyć do prowadzenia innych kóz na pastwisku i poza nim. Skop ma łagodniejszy temperament niż kozły niewykastrowane, więc z czasem można je nauczyć radzić sobie z utrzymaniem porządku w stadzie.

Zwykłe samce kóz przechodzą w czasie rui okres hormonalny i wchodzą w rutynę rozpłodową, przez co stają się bardzo agresywne. Śmierdzą również wydzieliną produkowaną przez gruczoły zapachowe. Gdyby więc nazwa cap miała odnosić się do kastrata, a nie rozpłodnika, to np. znane stare powiedzenie śmierdzi jak cap byłoby nielogiczne.

Większość hodowców uważa, że tylko najsilniejsze samce powinny mieć możliwość rozmnażania się z samicami. Z tego powodu utrzymywanie zbyt wielu kozłów może być problematyczne lub po prostu niepotrzebne.

Skop żyje średnio dłużej niż kozy i niewykastrowane kozły. Podczas gdy samice i kozły żyją zwykle od 9 do 12 lat, skopy mogą dożyć nawet 16 lat. O tym, jak długo koza będzie żyła, decyduje jej ogólny stan zdrowia i opieka nad nią.

Czytaj też: Koza – wszystkożerny ssak. Czym ją karmić, by hodowla efektywna?

wikipedia/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Koza saaneńska to rasa o wyjątkowej wydajności mlecznej


Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport ryb i przetworów rybnych z Polski zanotował wzrost


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zbiory miodu w tym regionie będą lepsze niż w ubiegłym sezonie


BULT SMOGOWICZE