PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Samica królika jest gotowa do zajścia w ciążę przez cały rok

Samica królika jest gotowa do zajścia w ciążę przez cały rok

Autor: Emilia Gromczak 2022-09-16 10:00:00
samica królika

Samica królika wytwarza stale pewną ilość estrogenów, co pozwala jej na zachowanie praktycznie ciągłego stanu gotowości do ciąży.

Śmiertelność wśród królików od zawsze była duża. Z tego względu w trakcie ewolucji wytworzył się  imperatyw do dużej dzietności i umiejętności częstego zachodzenia w ciążę. W ciągu roku samice mogły wydawać potomstwo nawet ośmiokrotnie. U królików występuję tzw. owulacja indukowana.

Samica królika gotowa do zajścia w ciąże

Użytkowość rozpłodowa samic jest ważnym czynnikiem w towarowej produkcji królików. Hodowca tych zwierząt może wpływać na cechy użytkowe tych zwierząt poprzez selekcję i wybór osobników do rozpłodu.

Czas na gody królików w naturalnym środowisku jest skrócony do miesięcy ciepłych, gdyż w okresie jesienno-zimowym mniejsza była szansa, by miot bezpiecznie dotrwał do wiosny. Obecnie króliki żyjące w hodowlach domowych nie czują konieczności wyciszania instynktów rozrodczych, gdyż sprzyjające ciąży i porodowi warunki są zagwarantowane przez cały rok. Zakocona samica powinna mieć spokój i pozostawać we własnej klatce przez całą ciążę. W tym okresie dużą uwagę trzeba zwracać na jakość i ilość paszy.

Jeśli chodzi o ruję, to samica królika ma ją około 16 dni. Podczas niej zwierzę może być niespokojne i agresywne oraz mieć zaczerwienione i nabrzmiałe narządy rodne. W niektórych przypadkach może dojść do wystąpienia braku apetytu. 

samica królika owulacja

Owulacja indukowana

U królików występuję tzw. owulacja indukowana. Oznacza to, że samica królika wytwarza stale pewną ilość estrogenów. Pozwala jej to na zachowanie praktycznie ciągłego stanu gotowości do kopulacji i ciąży. Samica jest gotowa do prokreacji praktycznie cały czas, nawet krótko po porodzie. 

Co ciekawe, samice królika można użytkować przez 3 lata, a nawet dłużej. Jednak należy zapewnić im dobre warunki żywieniowe. Gdy stosuje się intensywne metody rozpłodu, okres ten skraca się u samic do 1,5-2 lat, a u samców do 3-4 lat. Użytkowanie samców uzależnione jest również od intensywności ich eksploatacji. 

Sprawdź: Królik miniaturowy, czyli jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych

weterynarianews.pl/kalendarzrolnikow.pl/fot.pixabay.com