PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Pszczoły przynoszą nam „podwójną korzyść”

Pszczoły przynoszą nam „podwójną korzyść”

Autor: Tomasz Racki 2022-07-21 08:34:00
pszczoły

Dbanie o owady zapylające, np. pszczoły, przynosi podwójne korzyści - zwracają uwagę naukowcy. O jakie korzyści chodzi? 

Pozwala zwiększyć plony, ustabilizować dostawy żywności, w tym łagodzić kryzysy żywnościowe. Naukowcy z University of Reading przeanalizowali zebrane w 200 badaniach dane na temat wpływu pszczół i innych zapylających owadów na stabilność plonów.

Pszczoły pod lupą naukowców

Wykryli po pierwsze liczący 32 proc. spadek fluktuacji zbiorów z miejsc odwiedzanych przez takie owady w porównaniu do upraw, gdzie takie owady nie pracują. Wskazuje to, że mogą one złagodzić problemy z dostawami i rynkowe wahania cen.

„Nasze wyniki sugerują, że zachowanie owadów zapylających przynosi podwójną korzyść – zmniejsza fluktuacje dostaw żywności, a także podnosi plony - mówi Jake Bishop, autor pracy opublikowanej w piśmie „Ecology Letters”. „Stabilna i przewidywalna produkcja pożywnego jedzenia to konieczność dla rolników i globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Obserwujemy teraz, jak niestabilność i zaburzenia systemu dostaw żywności mogą doprowadzić do dramatycznych podwyżek cen” – podkreśla badacz.

Pszczoły i inne owady zapylające są szczególnie ważne dla upraw warzyw i owoców. W swojej analizie naukowcy skupili się przede wszystkim na trzech ważnych na skalę światową roślinach – bobie, rzepaku oraz jabłkach.

Sprawdzili wpływ owadów na pojedyncze rośliny, pola oraz większe obszary.

W każdej skali widzieli stabilizujący wpływ owadów. Badacze podejrzewają, że owady pozwalają roślinom osiągnąć maksimum swojej wydajności określonej również przez inne czynniki, takie jak minerały w glebie czy dostęp do wody.

Owady mogą więc pomóc w takich sytuacjach, jak obecny kryzys wywołany wysokimi cenami ropy i wojna na Ukrainie - twierdzą naukowcy. Kraj ten np. eksportuje 10 proc. światowych zapasów pszenicy i jest największym eksporterem oleju słonecznikowego.

pszczoły

Czytaj także: Pszczoły w Polsce głodują? „Brakuje naturalnego pożywienia”

PAP/fot. pixabay