PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Pszczoła Buckfast powstała dzięki skrzyżowaniu aż 7 ras innych pszczół

Pszczoła Buckfast powstała dzięki skrzyżowaniu aż 7 ras innych pszczół

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-07 08:00:00
Pszczoła Buckfast

Pszczoła Buckfast jest pszczołą miodną, która powstała dzięki skrzyżowaniu aż 7 ras pszczół. Co ciekawe, ma też geny ras afrykańskich.

Wyhodowana w latach 20. XX wieku Buckfast ma bardzo wartościowe cechy różnych ras pszczoły miodnej. Zyskała je dzięki kilkudziesięcioletnim udoskonaleniom przez mnicha brata Adama. Należy do rasy łagodnej, nierojliwej. Bardzo dobrze znosi zimowlę i obficie czerwi. 

Pszczoła Buckfast jest połączeniem 7 ras

Buckfast należy do rasy pszczoły stworzonej przez człowieka "man-made bee" w wyniku skrzyżowania aż 7 ras pszczół, do których zaliczamy:  A. m. ligustica (Północne Włochy), A. m. mellifera (Wielka Brytania), A. m. mellifera (Francja), A. m. anatolica (Turcja) i A. m. cecropia (Grecja). Warto wiedzieć, że pszczoła Buckfast zawiera także geny pszczół A. m. sahariensis i A. m. monticola. Są to rasy afrykańskie.

Pszczoła Buckfast jest rasą łagodną, nierojliwą i bardzo dobrze znosząca zimowlę. Bardzo obficie czerwi (czerwienie zimą ustaje na krótko, dlatego zapasy na zimę powinny być zapewnione w wystarczającej ilości) – dlatego też matki w czerwieniu należy ograniczać.

pszczoła Buckfast historia

Hodowla Brata Adama

Hodowlą pszczoły zajął się w latach 20. XX w. Brat Adam. Był on mnichem, który zajmował się pasieką w opactwie Buckfast Abbey w Buckfastleight. Początkowo pszczoła Buckfast była krzyżówką między czarną pszczołą miodną Apis mellifera, a pszczołą A. m. ligustica. W ciągu dziesięcioleci hodowli kombinacyjnej i konsekwentnej selekcji mnich stworzył pszczołę łączącą w sobie najbardziej wartościowe cechy różnych ras pszczoły miodnej. Owad jest nadal udoskonalany przez hodowców w Europie Zachodniej oraz Północnej. 

Pszczoła Buckfast jest bardziej odporna na choroby pasożytniczne. Było to głównym celem mnicha Adama, ponieważ na początku XX wieku populacja pszczół A. m. mellifera została zdziesiątkowana przez chorobę roztocza, jaką jest akarioza. Wywołuję ją pasożyt świdraczek pszczeli, który atakuje tchawski młodych pszczół.  Brat chciał wyhodować pszczołę, która będzie charakteryzowała się większą odpornością. 

Czytaj również: Miód w Polsce silny, mimo problemów. KOWR: Polska wiodącym producentem

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski

Koza saaneńska to rasa o wyjątkowej wydajności mlecznej


Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport ryb i przetworów rybnych z Polski zanotował wzrost


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zbiory miodu w tym regionie będą lepsze niż w ubiegłym sezonie


BULT SMOGOWICZE