O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Przydomowy chów królików – utrzymanie i odpowiednie żywienie

Przydomowy chów królików

Przydomowy chów królików jest przyszłościowym kierunkiem produkcji zwierzęcej. Mięso tych zwierząt jest bogate w witaminy. 

Króliki to zwierzęta o wielu kierunkach użytkowania. W Polsce hodowcy najczęściej stawiają na użytkowanie mięsne. Wpływ ma na to chociażby fakt, że mięso królicze jest bardzo zdrowe i zawiera mało tłuszczu. Hodowla tych zwierząt nie jest wymagająca, dlatego warto zastanowić się nad tym kierunkiem produkcji. 

Zwierzęta o wielu kierunkach użytkowania 

Rasy królików można podzielić na mięsne, mięsno-futerkowe, futerkowe i wełniste. Hodowcy w Polsce w większości stawiają na użytkowanie miesne. Jeśli stawiamy na przydomowy chów królików warto znać podział ras. Zwierzęta te możemy podzielić na rasy duże powyżej 5,5kg (są to np. Belgijski Olbrzym Biały lub Szary), rasy średnie od 3,5 – 5,5kg (np. Niebieski Wiedeński, Nowozelandzki Biały lub Czerwony) oraz rasy małe poniżej 3,5 kg (zaliczamy np. Holenderski, Podpalany). Zdecydowanie na mięso zaleca się króliki ras średnich przez wzgląd na to, że wcześnie dojrzewają i są bardziej plenne. 

Jeśli chodzi o hodowlę królików na futerka, to niestety nie jest to już tak bardzo popularne w naszym kraju. Do tego celu hoduje się głównie króliki rasy rex.

przydomowy chów królików żywienie

Przydomowy chów królików – utrzymanie i żywienie 

Istnieja główne trzy systemy chowu królików. Zależy to od takich czynników, jak posiadana powierzchnia, ilość pracowników i możliwości finansowe hodowcy. Zwierzęta można utrzymywać w klatkach na wolnym powietrzu, pod zadaszeniem lub w pomieszczeniach, w klatkach bądź w kojcach, pojedynczo lub grupowo. Warto wiedzieć, że bardzo istotne w rozwoju królików jest światło. Jeśli chodzi o temperatura to optymalna jest inna dla samicy oraz inna dla samca. W pomieszczeniach dla samic z młodymi jes to 18 stopni C, w miarę wzrostu zwierząt można zmniejszać temperaturę. Dorosłe osobniki mogą być utrzymywane w temperaturze 12-14 stopni C.

Przydomowy chów królików nie należy do trudnych. Zwierzęta można żywić paszami gospodarskimi (z pasz treściwych najczęściej stosuje się ziarna zbóż np. jęczmień, pszenica, owies w całości).  Można też w ograniczonej ilości stosować w żywieniu ziarna roślin motylkowych np. groch, bób, bobik, peluszkę i łubin słodki. Dodatkow ważna jest sucha pasza objętościowa (m.in. siano, zielonki, marchew, brukiew).

Przeczytaj również: Tak powinien przebiegać gospodarski chów królików. Poznaj główne zasady

lodr.konskowola.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023