PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Przemysłowa produkcja ryb na Ukrainie została zniszczona

Przemysłowa produkcja ryb na Ukrainie została zniszczona

Autor: Świat Rolnika 2022-06-08 13:30:00
produkcja ryb

Rosyjskie statki blokują nawigację, przejęto i zniszczono ponad połowę wschodnich i południowych łowisk Ukrainy. Produkcja ryb jest prawie niemożliwa.

Ukraińcy są ostrzeliwani rakietami z morza, miny lądowe są rozrzucane, a statki cywilne zestrzeliwane – Rosja zamieniła Morze Czarne i Azowskie w wojskowe przyczółki i całkowicie zablokowała żeglugę i rybołówstwo. Łowienie ryb w takich warunkach jest zbyt niebezpieczne. Cierpią również same ryby.

Sytuacja na Morzu Czarnym

„Wszystkie te eksplozje na morzu, zalane statki, rozlany olej, wszystko to ma negatywny wpływ na bioproduktywność. Nikt nie może wyjść i sprawdzić, co się tam naprawdę wydarzyło, na przykład w miejscu, w którym zatonął krążownik Moskwa – powiedział Serhij Buszujew, starszy pracownik naukowy Instytutu Biologii Morskiej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

W czasie walk Ukraińcy mogli przestawić się na ryby rzeczne. W regionie Dunaju istnieje kilka przedsiębiorstw o pełnym cyklu, w których rodzi się, hoduje i wypuszcza narybek do jezior i stawów. Niektóre gospodarstwa hodują nawet jesiotry, ale nawet te stosunkowo spokojne gospodarstwa rybne cierpią z powodu wojny. Naruszona logistyka transportu, nie może dostarczać składników dla młodych pasz. „Wychodzimy, gdzieś zaczynamy prosić kogoś o pożyczkę. Powiedzmy, że musimy szukać oleju rybnego w całym mieście ” – mówi hodowca ryb Serhiy.

Uzupełnianie ukraińskich zbiorników wodnych młodymi zwierzętami prawie się zatrzymało. Spowodowane jest to pożarami, wybuchami i godzinami policyjnymi, wymagane są specjalne zezwolenia. „Straciliśmy rynek na nasze zasoby rybne. Ludzie nie mogą przyjeżdżać, bo trzeba ryby transportować w nocy, co jest trudne. Produkcja ryb umiera” – powiedział zastępca dyrektora wykonawczego Wiktor Bezsmertny.

produkcja ryb

Produkcja ryb jest niszczona

Potrzebne są natychmiastowe zmiany legislacyjne, aby branża rybacka w jakiś sposób dostosowała się do stanu wojennego. Rybacy proszą też o zmniejszenie liczby zezwoleń, bo np. nasi sąsiedzi z Rumunii do połowu potrzebują tylko dwóch dokumentów, a my mamy prawie dziesięć. W tym roku słynny śledź naddunajski został wyciągnięty z ich sieci głównie przez rybaków z sąsiedniego kraju. „Wszystko jest tutaj tak skomplikowane, że rybacy muszą iść w cień, przynajmniej w szarą strefę. Konieczne jest, aby nielegalna praca była przynajmniej nieopłacalna” – powiedział Serhij Kozak, szef Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Rybnego.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukrainie nie udało się złowić zaplanowanych 12 000 ton ryb, co stanowi prawie dwieście milionów hrywien strat. Produkcja ryb przechodzi głęboki kryzys.

„Musimy maksymalnie promować i dawać szansę tym ludziom, którzy dziś, w tak trudnym dla kraju czasie, gotowi są podjąć ryzyko na morzu i pomóc armii, daj taką możliwość” – powiedział przewodniczący Rady Najwyższej.

Ukraina musi nie tylko dostosować się do stanu wojennego, ale także dostosować swoje przepisy dotyczące rybołówstwa do prawa europejskiego. Rybacy mają więc nadzieję, że gdy tylko wojsko wypędzi wroga, będą mogli w pełni pracować. Mają również nadzieję, że będą mogli przestrzegać tych samych zasad, co ich koledzy w Unii Europejskiej, a Ukraińcy zjedzą więcej własnych ryb niż importowanych.

Czytaj również: Kradzież zboża z Ukrainy. Rosja nie może dłużej pozostawać bezkarna

Agronews/fot.pixabay


Psy z udarami cieplnymi masowo trafiają do lecznic

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:39:00

Haflinger – silna i krzepka rasa pochodząca z austriackiego Tyrolu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 23:00:00

Sposoby na bardziej efektywne krycie koni. Praktyczne wskazówki

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 16:00:00

BULT SMOGOWICZE