PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Pogłowie owiec w Wielkiej Brytanii na wysokim i stabilnym poziomie

Pogłowie owiec w Wielkiej Brytanii na wysokim i stabilnym poziomie

Autor: Monika Faber 2022-04-08 10:00:00
pogłowie owiec

Spływają wyniki statystyk, z których wynika, że w Zjednoczonym Królestwie pogłowie owiec zwiększyło się o 3 punkty procentowe. Do dobry znak dla hodowców.

Fakt ten tym bardziej cieszy, ponieważ w samej Anglii odnotowano spadek pogłowia owiec. Według Defra wielkość krajowego stada hodowlanego owiec w Wielkiej Brytanii wzrosła w zeszłym roku, osiągając 14,5 miliona sztuk na dzień 1 grudnia. Jest to wzrost o prawie 3 proc. rok do roku, co kontrastuje z Anglią, gdzie wielkość stada spadła.

Pogłowie owiec nie przekłada się na ceny

Wzrosła również liczba innych owiec i jagniąt. Liczby wzrosły w stosunku do 2020 roku i są zgodne z ostatnimi średnimi historycznymi. Jednak wzrost pogłowia owiec nie wpłynął na ceny żywych jagniąt, które stale rosną na rynku brytyjskim. 

Ceny żywej mięsa baraniego ponownie wzrosły w tygodniu kończącym się 30 marca. OSL SQQ wzrósł o prawie 6 pensów do 267,90 pensów/kg. Przepustowość rynku aukcyjnego wyniosła na koniec marca 123 200 sztuk, o 19% więcej niż w tym samym tygodniu ubiegłego roku, kiedy liczby spadły po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, według danych AHDB pod koniec marca.

pogłowie owiec

Najwięksi światowi producenci pogłowia owiec 

Warto wspomnieć, że w 2013 światowe pogłowie owiec wynosiło około 1,17 mld sztuk, dla porównania w 2003 było to blisko 1,06 mld sztuk. W 2013 najwięcej owiec utrzymywano w Azji, czyli 44,9 rocznego światowego pogłowia (w samych Chinach 15,8 proc. światowego pogłowia), na drugim miejscu była Afryka z wynikiem 27,7 proc. W Europie utrzymywano wówczas 11,11 proc. światowego pogłowia, a najwięcej w Wielkiej Brytanii. Obecnie również te proporcje się nie zmieniły. Zjednoczone Królestwo pozostaje na szczycie jeśli chodzi o europejskie pogłowie owiec.

Czytaj także: Hodowla owiec – wszystko, co musisz wiedzieć o hodowli tych zwierząt

źródła: meatinfo.ru/ fot. pixabay


Autor: Świat Rolnika

Koń trakeński – piękna rasa konia z długą historią


Autor: Polska Agencja Prasowa

Coraz więcej pszczół w Polsce. Pszczelarstwo może liczyć na pomoc


Autor: Świat Rolnika

Zima czy wiosna? Kiedy powinno się przeprowadzać krycie klaczy?


BULT SMOGOWICZE