PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Podkarpackie: Zbiory miodu niższe niż w poprzednich latach

Podkarpackie: Zbiory miodu niższe niż w poprzednich latach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-06 20:34:01
Zbiory miodu

Zbiory miodu na Podkarpaciu są znacznie niższe niż w poprzednich latach, praktycznie nie ma miodu spadziowego. Przyczyną jest niesprzyjająca pogoda – poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.

Marne zbiory miodu

"Deszczowa i chłodna pogoda w okresie kwitnienia m.in. sadów była powodem słabych zbiorów miodów wiosennych" – powiedział we wtorek Dylon.
Jak zaznaczył, "potem, kiedy były pożytki z akacji i lipy, upały wysuszały nektar znajdujący się w kwiatach na letnich pożytkach".miod spozycie polska

Mało miodu spadziowego

Pszczelarze z Podkarpacia wytwarzają przede wszystkim miód spadziowy; z południowo-wschodniej Polski pochodzi prawie połowa tego miodu w Polsce. Jest on droższy od innych miodów i należy do produktów eksportowych.

"W tym roku w regionie praktycznie nie ma tego rodzaju miodu" – zauważył Dylon.

Pszczoły wytwarzają go ze spadzi drzew iglastych. Spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

W ocenie prezesa podkarpackich pszczelarzy, "odrobine lepiej wygląda sytuacja późnojesiennych pożytków, a mianowicie z nawłoci i wrzosu". "Zeszły rok był słaby, a ten jest jeszcze gorszy. Na razie aura nie rozpieszcza pszczelarzy" – dodał Dylon.

Według niego, w tym roku pszczelarze na Podkarpaciu zbiorą ok. 15 kg miodu z ula. "Maksymalnie będzie to 20 kg" – mówił.

Czytaj także: Sporo miodu zebrano z uli na dachu Urzędu Miasta Gdyni