O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Pierwsze miodobranie z kieleckiej pasieki z recyklingu

miodobranie

Na Politechnice Świętokrzyskiej (PŚK) miało miejsce pierwsze miodobranie z uli zbudowanych z elementów pochodzących z recyklingu.

Eko-pasieka wykonana m.in. z bębnów od pralek powstała na dachu budynku Biblioteki Głównej kieleckiej uczelni. Charakterystyczne czerwone ule z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci stanęły na dachu budynku Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej w maju ubiegłego roku w ramach projektu Elektryczne Śmieci.

Miodobranie z kieleckiej pasieki

Projekt budowy eko-pasieki został zrealizowany przy wsparciu partnerów, m.in. Fundacji Odzyskaj Środowisko, Reverse Logistic Group i Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego CCR. Po nieco ponad roku z eko-pasieki zebrano pierwszy miód.

,,Pierwsze miodobranie to dowód na to, że pszczoły na Politechnice Świętokrzyskiej czują się doskonale, ale to przede wszystkim okazja do tego, by przypominać, jak ważne są pszczoły w ekosystemie. Nasze ule pochodzą z recyklingu i w tym przedsięwzięciu bardzo istotne jest to, abyśmy promowali świadomie segregowanie odpadów. Przygotowanie tej pasieki było świetnym pomysłem" – mówił rektor PŚK prof. Zbigniew Koruba.

Zaznaczył, że czerwone ule nawiązują do czerwonych pojemników w Kielcach, przeznaczonych do zbierania elektrośmieci.

miodobranie

Miód miejski jest lepszy?

Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko przekonywała, że miód miejski jest zdrowszy od miodu zbieranego na wsiach.

,,W mieście nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin. Dodatkowo na wsiach mamy bardzo duże monokultury upraw np. rzepaku i zbóż. W miastach natomiast mamy dużą bioróżnorodność" – zaznaczyła.0

,,Rok temu można było się zastanawiać, jak pszczoły będą się czuć w centrum miasta. Ramki pełne miodu wskazują, że pszczoły czują się tutaj bardzo dobrze" – dodała.

Pasieką na dachu Biblioteki Głównej i Rektoratu opiekuje się pszczelarz o wieloletnim doświadczeniu Damian Śpiewak. Fundacja Odzyskaj Środowisko opiekuje się dziewięcioma pasiekami, które powstały z recyklingu. Ta w Politechnice Świętokrzyskiej została założona jako pierwsza.

Czytaj też: Patoka, krupiec, apiterapia, i inne. Co daje nam miód?

PAP/fot.fb, Politechnika Świętokrzyska

 

 

swiatrolnika.info 2023