PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Paso Fino jest niezwykle wytrzymałą i wdzięczną rasą koni

Paso Fino jest niezwykle wytrzymałą i wdzięczną rasą koni

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-20 20:00:00
Paso Fino

Paso Fino to rasa, która powstała w Puerto Rico to rasa  dzięki krzyżowaniu wymarłej hiszpańskiej rasy Jennet z końmi andaluzyjskimi.

Konie tej rasy pojawiły się po raz w Puerto Rico pierwszy w 1509 r. za sprawą Martina de Salazara. Rasę rozwijano ze względu na wytrzymałość i komfortowy dla jeźdźca sposób poruszania się. Od około 1550 r. rozpoczęła się selektywna hodowla Paso, dzięki czemu w Ameryce Łacińskiej wykształciło się wiele innych odmian.

Wytrzymała rasa koni 

Paso pochodzi z Puerto Rico. To właśnie tam w XVI w. konkwistadorzy przywieźli swoje hiszpańskie konie. Rasa ta pojawiła się dokładnie w 1509 r. za sprawą Martina de Salazara. Powstała w skutek krzyżowania wymarłej hiszpańskiej rasy Jennet z końmi andaluzyjskimi. Ma również domieszkę krwi berberyjskiej. Konie są bardzo wytrzymałe i zapewniają dogodne dosiadanie jeźdźcy. Grzbiet i zaś absorbują wstrząsy podczas jazdy. 

Paso Fino koń

Wygląd i charakter Paso Fino

Konie Paso Fino zapewniają niebywały komfort dla jeźdźca podczas poruszania się. Wszystko za sprawą grzbietu i zada, które absorbują wstrząsy podczas dosiadania. Rasa ta jest również wytrzymała. Prócz stępa i galopu dysponuje trzema rodzajami chodów. Są to paso fino, paso corto i paso largo. Fino to wysoki i zebrany krok paradny. W tym przypadku kopyta szybko poruszają się w górę i w dół. Jest najczęściej używany do pokazów. Drugi chów corto to powolny foulee. Ma prędkość pośrednią między skróconym, a wyciągniętym galopem. Jest to rodzaj kłusa. Dla rasy Paso Fino, typowa jest pełna wigoru akcja przednich kończyn oraz potężny napęd zapewniany przez tylne nogi przy obniżonej linii zadu. 

Jeśli chodzi o charakter, to Paso Fino są pełne życia i niezwykle twarde. Są raczej indywidualistami, ale chętnie współpracują.  Mają łagodny, opanowany temperament. Dobrze współpracują z jeźdźcem.

Konie mają muskularną szyję, potężne łopatki oraz szeroką klatkę piersiową. Występują we wszystkich umaszczeniach i osiągają w kłębie 140-150 cm. 

Sprawdź również: Konie mają swoje potrzeby. Jak zapewnić im najwyższy dobrostan?

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com


Pszczela Europejska Pasieka Miejska otwarta we Wrocławiu

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-30 12:24:00

Złodziej uli zatrzymany. Kradł ule z rodzinami pszczelimi

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 13:33:00

Psy z udarami cieplnymi masowo trafiają do lecznic

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:39:00

BULT SMOGOWICZE