PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Owcze mleko znowu podbija nasze kubki smakowe!

Owcze mleko znowu podbija nasze kubki smakowe!

Autor: Tomasz Racki 2021-06-05 05:02:15
Owcze mleko

Owcze mleko nie jest tak popularnym napojem jak mleko krowie, jednakże ze względu na jego wartości odżywcze polecane jest przez dietetyków i naukowców. To ono stanowi główny składnik podhalańskiego przysmaku – oscypka, a także greckiej fety, francuskiego roquefort oraz włoskiego pecorino.

Owcze mleko i okres jego największego popytu

Owce zostały udomowione około 10 tysięcy lat p.n.e. Początki ich hodowli sięgają Mezopotamii, następnie zawitały do Iranu, Iraku i Palestyny. Na początku wykorzystywano je jako źródło mleka, smacznego mięsa, a czasem również wełny , z której wykonywano pierwsze ubrania. Wraz z rozwojem ludzkości owce zawitały do Francji i Grecji, gdzie stanowiły ważny element gospodarki i działalności rolniczej. W okresie średniowiecza owcze mleko, mięso, skóra i wełna stały się jednym z najbardziej pożądanych surowców zwierzęcych. Dopiero w XIV wieku popularność ta spadł i została zastąpiona przez przetwory krowie.

Owcze mleko i jego popularność

W XII wieku zaczęto hodować owce wyłącznie ze względu na ich wełnę, która stała się cennym towarem w rękach kupców i rolników. Najbardziej cenionym gatunkiem ze względu na szlachetną runie jest merynos pochodzący z Hiszpanii. W Polsce hoduje się ponad 220 tysięcy owiec, natomiast rocznie owcze mleko produkuje się w niewielkiej ilość, nie przekraczającej 1000 ton. Największe stada owiec występują w Chinach, Australii, Indiach, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Grecji.kolczyki dla owcy

Owcze mleko i produkowane z niego sery

Producenci mleka owczego czerpią największe zyski w sprzedaży lub wykorzystywaniu go do produkcji sera, zwłaszcza najbardziej popularnego podhalańskiego oscypka. Aż 70% z całych zasobów owczego mleka przeznaczana jest właśnie na powyższy wyrób. Chociaż samo mleko nie cieszy się tak dużą popularnością wśród konsumentów, o tyle wspomniane sery podbijają kubki smakowe odbiorców. Coraz częściej poszukujemy ekologicznych upraw i manufaktur, które oferują nam najwyższej jakości produktów odbiegających od kontrowersyjnego mleka krowiego. Poza polskimi oscypkami świat kojarzy mleko owcze również z serem feta, francuskim roquefort oraz włoskim pecorino.

Czytaj także: Ceny żywności w 2021 roku nadal będą rosnąć

Owcze mleko i jego niesamowite wartości odżywcze

Mleko owcze zawiera dwa razy więcej tłuszczu niż mleko krowie, jednakże są to głównie kwasy tłuszczowe o krótkich i średnich łańcuchach, które o wiele łatwiej trawione są przez organizm. Mleko to, nie wpływa negatywnie na poziom złego cholesterolu, a jak podają naukowcy wręcz obniża go. Owcze mleko zawiera dwa razy więcej białka niż krowie, stąd też zalecane jest dzieciom i młodzieży. Co więcej wykazuje również obecność witaminy A i E, a także C i tych z grypy B. Kluczowym elementem, dla którego warto spożywać powyższe mleko to duża zawartość wapnia. 100 g mlecznego napoju pokrywa 19% dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń. Najnowsze amerykańskie badania wykazują również obecność kwasów linolowych, które działają przeciwnowotworowo.

Źródło: gov.pl