O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-09-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Miód spadziowy towarem deficytowym na Podkarpaciu

Miód spadziowy

Na Podkarpaciu prawie połowa pasiek wytwarza miód spadziowy, ale w tym roku nie było zbioru tego miodu. "W nielicznych pasiekach zebrano tylko niewielkie ilości" – powiedział w czwartek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.

Miód spadziowy – jest go mało

"Najpierw na wiosnę były chłodne noce. Później pojawiły się gwałtowne burze i wichury. Natomiast w lecie nastały wielodniowe upały" – mówił Dylon.
Jak zaznaczył, "wszystkie te zjawiska nie sprzyjały rozwojowi mszyc, dzięki którym powstaje miód spadziowy".zbiory miodu 22

Miód spadziowy „kapryśny”

Podkreślił, że "spadź jak zwykle jest kapryśna". "Jej obfite miodobrania zdarzają się raz na trzy, cztery, a nawet więcej lat. Zawsze mają związek z pogodą. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku aura będzie sprzyjała zbiorom miodu spadziowego" – zauważył prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.

Czytaj także: Pszczoły tematem wystawy Uniwersytetu w Białymstoku

Spadź, zwana również rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach oraz na gałęziach jodły i świerka, a także na niektórych drzewach liściastych. Składa się głównie z soków roślinnych.

Z Podkarpacia pochodzi prawie połowa tego miodu w naszym kraju; jest co najmniej dwa razy droższy od innych rodzajów.

W regionie miód spadziowy produkowany jest głównie w pasiekach w lasach Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego.

swiatrolnika.info 2023