O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Mączka z owadów może być dodana do paszy dla świń i drobiu

mączka z owadów

Międzynarodowa Platforma Produkcji Owadów dla Żywności i Pasz (IPIFF) – stowarzyszenie patronackie dla europejskiego sektora owadów – z zadowoleniem przyjęła zatwierdzenie przez komisję ENVI wniosku regulacyjnego Komisji Europejskiej w sprawie wykorzystania przetworzonych owadów (PAP) w żywieniu monogastrycznym (tj. drobiu i trzody chlewnej). Mączka z owadów może być dodana do paszy dla świń i drobiu po głosowaniu komisji ENVI.

Mączka z owadów w paszy dla zwierząt

Czy mączka z owadów będzie dodawana do paszy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi, to pozytywne głosowanie następuje po zielonym świetle udzielonym przez państwa członkowskie UE 13 kwietnia br.

Głosowanie odzwierciedla polityczne poparcie Parlamentu Europejskiego dla zezwolenia na stosowanie owadów w paszach dla drobiu i świń, co zbliża nas o krok do końcowej fazy zatwierdzania.

– powiedziała prezydent IPIFF Adriana Casillas.

Zbliżające się zatwierdzenie stanowi ważny kamień milowy dla naszego sektora, ponieważ otworzy dwa kluczowe rynki dla producentów pasz dla owadów. W ten sposób przyczyni się do rozwoju europejskiego sektora produkcji owadów.

– wyjaśnił przewodniczący IPIFF.

 Prezydent powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

Mączka z owadów ma same zalety

Według IPIFF, mączka z owadów w paszach dla Maczka z owadow paszadrobiu i świń pomoże zwiększyć odporność i konkurencyjność europejskiego sektora hodowlanego oraz zmniejszyć deficyty białka w UE.

W szerszym ujęciu, zwiększy on zrównoważenie dostaw produktów rolno-spożywczych zgodnie z unijną strategią „od pola do stołu” i nowym planem działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.

– powiedział starszy wiceprezes IPIFF, Aman Paul.

W ostatnich latach producenci owadów ściśle współpracowali ze środowiskiem akademickim i producentami pasz w celu opracowania produktów spełniających potrzeby żywieniowe drobiu i świń. Z niecierpliwością czekamy na oferowanie lokalnych rozwiązań zarówno dla tradycyjnych, jak i ekologicznych hodowców trzody chlewnej i drobiu.

– dodał Christophe Trespeuch, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Higieny Pasz i Żywienia Zwierząt IPIFF.

Ostateczne kroki proceduralne mają zostać zakończone w ciągu najbliższych tygodni, w tym formalne przyjęcie zezwolenia przez kolegium komisarzy (Komisja Europejska) do końca lata.

Po latach ciągłego dialogu z Komisją Europejską, ekspertami z państw członkowskich i eurodeputowanymi, teraz czekamy na te ostatnie kroki, zanim rezolucja wejdzie w życie. Mamy nadzieję, że stanie się to jesienią.

– podsumował sekretarz IPIFF Christophe Derrien.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023