O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Linia kujawska – pszczoła kraińska wyselekcjonowana z trzech innych

Linia kujawska

Linia kujawska wywodzi się od trzech linii pszczół kraińskich sprowadzonych do Polski. Jednej z Niemiec i dwóch z Austrii.

Pszczoła kraińska linii kujawska jest ciemnoszara, ma jednak wyraźnie jaśniejsze paski włosków na tergitach. Mogą też zdarzać się osobniki z zażółconymi tergitami. Linia tych pszczół dobrze zimuje. Kłąb zimowy zajmuje średnio 7-8 uliczek między ramkami. Co ważne, podczas zimowli nie ma czerwiu prawie przez pół roku. Jeśli chodzi o rozwój pszczół, to na wiosnę jest on bardzo dobry. 

Linia kujawska dobrze zimuje linia kujawska charakterystyka

Linia kujawska wywodzi się od trzech linii pszczół kraińskich sprowadzonych do Polski. Jednej z Niemiec i dwóch z Austrii. Zimowla rodziny tej linii przebiega bardzo spokojnie. Kłąb zimowy zajmuje średnio 7-8 uliczek między ramkami. Charakterystyczną cechą podczas zimowli jest brak czerwiu od października do początku marca. 

Wiosenny rozwój 

Pszczoły linii kujawska w okresie wiosennym rozwijają się bardzo dobrze. Wpływ ma na to spora plenność matek. W trakcie przenoszenia pierwszego pyłku do ula nie występuje osłabienie rodzin. Dodatkowo nie pojawiają się żadne objawy biegunki. W trakcie pierwszego pomiaru ilości czerwiu i plastrów obsiadanych przez pszczoły wynosi średnio 6-7/8-9, natomiast po 21 dniach podczas drugiego pomiaru pszczoły zajmują średnio dwie kondygnacje. Oznacza to, że obsiadają 20 plastrów, a czerwiu jest od 10 do 14 plastrów.

Jak zachowuje się linia kujawska?

Linia kujawska w czasie występowania obfitego pożytku odkłada cały nektar, nawet podczas kilku kilogramowych przybytków dziennych gniazdo nie jest zalewane. Pszczoły te odbudowują średnio 12-18 plastrów węzy w sezonie. Ponadto propolisują umiarkowanie. Pszczoły wykazują zaawansowane zachowania higieniczne, utrzymują porządek w gnieździe i usuwają z niego wszelkie zanieczyszczenia. Takie zachowania porządkowe wykazują już od pierwszego oblotu po zimie. Przeglądy zaleca się prowadzić, gdy jest ciepło i słonecznie. Pszczoły nie wymagają używania podkurzacza, dobrze trzymają się plastrów i nie zrywają się do lotu. Jeśli jednak pszczelarz woli pracować z dymem, powinien pilnować, by nie było go zbyt dużo. 

Sprawdź również: Trutówki w ulu – porady dla nawet niedoświadczonego pszczelarza

technologia.kpodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023