O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Kuc New Forest – najliczniejsza rodzima rasa brytyjska

Kuc New Forest

Kuc New Forest to jedna z najliczniejszych rodzimych ras brytyjskich, a jednocześnie najchętniej kupowana ze względu na swoją wszechstronność.

Współcześnie najlepsze kuce pochodzą zazwyczaj z hodowli stadnej, chociaż wciąż jeszcze istnieją stada półdzikie. Wysokość w kłębie u tego konia wynosi około 142 cm. Najczęściej spotykany jest w Wielkiej Brytanii i Holandii, ale rasa ta jest popularna na całym świecie.

Kuc New Forest – pokrój

Kuc New Forest ma skośnie ustawione łopatki i wydajną, niską akcję, szczególnie widoczną podczas galopu. Jego minimalny wzrost nie został jeszcze ustalony, ale zwykle wynosi co najmniej 122 cm w kłębie, a maksymalnie osiąga 148cm. Jego umaszczenie może być w dowolnym kolorze z wyjątkiem barwy srokatej i cremello. Nie akceptuje się białych znaczeń w miejscach innych, niż na głowie i dolnych kończynach. Utrata, lub brak pigmentu we włosach, lub grzywie i ogonie jest uważana za wadę, chyba że jest spowodowana urazem skóry.

Istnieją dwie sekcje kucy, dzielące je ze względu na wzrost. Część A obejmuje kuce o do 138 cm, a kuce do 148 cm w kłębie to sekcja B. To wspaniały koń wierzchowy o dużym potencjale i swobodzie ruchu. Jest łatwy w pielęgnacji, łagodny i przyjazny. Bardzo odporny i łatwy w szkoleniu. Wykorzystywany we wszystkich dyscyplinach jeździeckich w tym w polo.

Kuc New Forest

Kuc New Forest – historia

Rasa powstała w 1016 roku i wywodzi się z News Forest w hrabstwie Hampshire. Kuc New Forest ma wspólne pochodzenie z kucami exmoor i dartmoor. W połowie XVII wieku rasę uszlachetniono ogierem pełnej krwi Markse, potomkiem jednego z najsłynniejszych koni wyścigowych wszechczasów Eclipse, a sto lat ogierem czystej krwi Zorah. W ten sposób pierwotna rasa została pozbawiona wytrzymałości i wiele delikatnych osobników wyginęło na wolności. Od 1899 r. prowadzono pierwszą księgę hodowlaną, New Forest Stud Book, której celem było ujednolicenie rasy.

W 1891 hippolog lord Arthur Cecil utworzył stowarzyszenie w celu dalszego doskonalenia rasy. Artur Cecil krzyżował ogiery welsh, dartmoor, fell, polo, szkockie rhum oraz highland z klaczami new forest. Tak różnorodne kombinacje genów wpłynęły na niejednorodny wygląd rasy. Mimo tak wspaniałej mieszanki krwi kuc New Forest był typową rasą dla swojego środowiska. Od 1910 roku Burley and District New Forest Pony Breeding & Cattle Society rejestrowało kuce w księdze stadnej i prowadzi ją do dnia dzisiejszego. W 1930 r. zakazano wprowadzania do hodowli obcej krwi.

Czytaj też: Koń angloarabski, czyli skrzyżowanie rasy angielskiej z arabską

Wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023