O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Królik miniaturowy, czyli jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych

Królik miniaturowy

Królik miniaturowy jest grupą ras udomowionego królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Jest on bardzo popularnym zwierzęciem domowym.

Króliki nierasowe charakteryzują się wielkością i masą, dochodzącą do 3,5 kilograma. Mają też dłuższe i wyraźnie oddzielone od siebie uszy (do 11 cm). Natomiast długość ciała miniaturek waha się od 35 do 40 centymetrów. Długość uszu u rasowych królików nie przekracza 5,5 centymetra. Króliki te charakteryzują się aktywnością w nocy oraz wczesnym rankiem.

Królik miniaturowy – cechy charakterystyczne

Każdy królik miniaturowy pochodzi od królika dzikiego, zamieszkującego pierwotnie Hiszpanię. Pierwszą rasą królika miniaturowego był królik gronostajowy wyhodowany w Anglii, charakteryzujący się białym futerkiem.

Długość ciała miniaturek waha się od 35 do 40 centymetrów. Długość uszu u rasowych królików nie przekracza 5,5 centymetra.

Masa ciała uzależniona jest od konkretnej rasy: 

gładkowłosy – waży między 800 a 1200 gramów;
lew – waży między 800 a 1200 gramów;
Mini Lop – waży między 1500 a 2000 gramów;
Rex – waży między 700 a 2000 gramów;
Angora – waży między 800 a 1400 gramów.

Barwa sierści jest bardzo zróżnicowana: od białej, przez kremową, brązową, niebiesko-białą i szarą, do czarnej. Występują również osobniki wielobarwne. Oczy natomiast są najczęściej ciemnobrązowe, zdarzają się również niebieskie, a u albinosów są czerwone.

Warto przypomnieć, w jakich warunkach powinno się utrzymywać króliki.

Królik miniaturowy

Długość życia, rozmnażanie oraz właściwe odżywianie 

Królik miniaturowy może osiągnąć wiek 10 lat (jednak przeciętnie żyje około 7 lat). Długość ciąży wynosi od 28 do 31 dni. Liczebność jednego miotu u rasowych królików wynosi zazwyczaj do 4 młodych. Natomiast u nierasowych odmian od 8 do 12 w zależności od ich wielkości. 

Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 7 miesięcy, natomiast samce po upływie 5 miesięcy życia.

Królik miniaturowy jest roślinożercą. Jednymi z najważniejszych składników diety każdego królika jest woda i siano, a także zróżnicowane zioła (na przykład babka lancetowata i szerokolistna, chaber bławatek czy tymotka). Popularne sklepowe karmy i kolby są bardzo szkodliwe – zawierają zboża, które otłuszczają narządy. Nawet krótkotrwała głodówka może się zakończyć nieodwracalnymi zmianami w układzie pokarmowym królika.

Króliki te charakteryzują się aktywnością w nocy oraz wczesnym rankiem. Jeśli chodzi o ich pielęgnację, to odmiany krótkowłose np. rasa Rex czesze się raz na tydzień, natomiast długowłose należy czesać codziennie.

Czytaj też: Przydomowy chów królików – utrzymanie i odpowiednie żywienie

wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023