O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Koza domowa – jeden z najstarszych udomowionych gatunków

Koza domowa

Koza domowa to udomowiony gatunek dzikich kóz żyjących w Azji około 10–8 tys. lat temu. Jest to jeden z najstarszych udomowionych gatunków zwierząt.

Koza ​​jest blisko spokrewniona z owcami. Istnieje ponad 300 różnych ras kóz. Hodowla kóz to starożytna tradycja, która nadal jest ważna w takich miejscach jak Egipt. Kozy są wykorzystywane na całym świecie do produkcji mleka, mięsa, futer i skór. Mleko kozie często przerabia się na kozi ser.

Koza domowa – historia

Koza domowa należy do najwcześniej udomowionego przez człowieka zwierzęcia. Neolityczni rolnicy zaczęli wypasać dzikie kozy przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp do mleka i mięsa, a także do ich obornika, który był wykorzystywany jako nawóz. Ich kości, sierść i ścięgna były używane do produkcji odzieży i narzędzi. Badania dowodów DNA sugerują, że udomowienie kozy nastąpiło 10 000 lat temu.

Większość kóz ma naturalnie dwa rogi, o różnym kształcie i wielkości, w zależności od rasy. Zdarzają się przypadki kóz posiadających nawet osiem rogów, ale jest to rzadkość genetyczna, którą uważa się za dziedziczną. Kozy są przeżuwaczami. Mają czterokomorowy żołądek składający się ze żwacza, siateczki, omasty i brzucha. Podobnie jak inne ssaki przeżuwacze, są parzystokopytne.

Kozy mają poziome, szczelinowate źrenice. Ponieważ tęczówki u kóz są zazwyczaj blade, ich kontrastujące źrenice są znacznie bardziej widoczne niż u zwierząt takich jak bydło, jelenie, większość koni i wiele owiec, u których podobnie poziome źrenice wtapiają się w ciemną tęczówkę i twardówkę.

koza domowa

Koza domowa jest ciekawska

Kozy osiągają dojrzałość płciową między 3 a 15 miesiącem życia, w zależności od rasy i stanu odżywienia. Wielu hodowców woli odkładać rozród do czasu, gdy samica osiągnie 70% masy ciała osobnika dorosłego. Jednak ta separacja jest rzadko możliwa w ekstensywnie zarządzanych stadach na wolnym wybiegu.

Kozy są z natury ciekawskie. Są również zwinne i znane z umiejętności wspinania się i utrzymywania równowagi w niepewnych miejscach. To sprawia, że są jedynymi przeżuwaczami, które regularnie wspinają się na drzewa. Ze względu na swoją zwinność i ciekawość świata kozy często uciekają z zagród, testując ogrodzenia i zagrody, celowo lub po prostu dlatego, że są przyzwyczajone do wspinania się. Jeśli uda im się pokonać któreś z ogrodzeń, kozy niemal na pewno uciekną. W niektórych badaniach uznano, że koza domowa jest równie inteligentna jak pies.

Czytaj też: Koza – wszystkożerny ssak. Czym ją karmić, by hodowla była efektywna?

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023