O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Konie zimnokrwiste – spokojne i niezwykle silne zwierzęta robocze

Konie zimnokrwiste

Konie zimnokrwiste to duże konie wyhodowane jako zwierzę robocze, wykonujące ciężkie zadania, takie jak orka i inne prace w gospodarstwie.

Istnieje wiele ras o różnych cechach, ale wszystkie mają wspólne cechy: siłę, cierpliwość i potulny temperament, dzięki którym były niezastąpione dla pokoleń przedindustrialnych rolników. Konie te i ich krzyżówki to wszechstronne rasy używane obecnie do wielu celów, w tym do hodowli, pokazów, pozyskiwania drewna, rekreacji i innych zastosowań. Są one również powszechnie używane do krzyżowania, zwłaszcza z lekkimi rasami jeździeckimi, takimi jak Thoroughbred, w celu stworzenia koni sportowych typu ciepłokrwistego.

Konie zimnokrwiste to spokojne zwierzęta

Konie zimnokrwiste można rozpoznać po ich wysokiej posturze i niezwykle muskularnej budowie. Ogólnie rzecz biorąc, mają bardziej wyprostowaną łopatkę, co powoduje, że ich ruch i budowa są bardziej wyprostowane i dobrze nadają się do ciągnięcia. Mają szeroki, krótki grzbiet i silne tylne kości, co również jest korzystne dla celów pociągowych. Wiele z nich ma prosty lub wypukły profil. Osiągają wysokość od 163 do 193 cm i masę od 640 do910 kg.

Konie krzyżowane z lekkimi końmi wierzchowymi zwiększają wzrost i masę ciała potomstwa, a także mogą zwiększać siłę i zakres ruchu zwierzęcia. Największym koniem w zapisanej historii był prawdopodobnie Shire o imieniu Sampson (później Mammoth), który urodził się w 1846 roku. Miał 218 cm wysokości, a jego szczytową wagę oszacowano na 1524 kilogramy.

konie zimnokrwiste

Konie zimnokrwiste wykorzystywane do pracy

Ludzie udomowili konie i wykorzystywali je do wykonywania różnych zadań. Jednym z rodzajów pracy z wykorzystaniem koni było przewożenie ciężkich ładunków, oranie pól i inne zadania wymagające siły pociągowej. Do tej pracy pożądane były ciężkie, spokojne, cierpliwe i dobrze umięśnione konie zimnokrwiste. Z kolei do jazdy konnej i szybkiego transportu potrzebny był koń lekki, bardziej energiczny. Dlatego, na ile to było możliwe, stosowano selektywną hodowlę, aby stworzyć różne typy koni do różnych prac.

Metabolizm koni zimnokrwistych jest nieco wolniejszy niż koni ras jeździeckich, bardziej zbliżony do metabolizmu kucyków, przez co potrzebują one mniej paszy na kilogram masy ciała. Jest to prawdopodobnie spowodowane ich spokojniejszą naturą. Niemniej jednak, ze względu na swoje rozmiary, większość z nich wymaga znacznej ilości paszy dziennie. Generalnie zamiast dużych ilości ziarna preferuje się suplementy równoważące składniki odżywcze. Zużywają od 1,5% do 3% masy ciała dziennie siana lub innych pasz, w zależności od poziomu pracy. Mogą również wypijać do 95 litrów wody dziennie.

Czytaj też: Handel końmi w krajach Unii Europejskiej – co trzeba wiedzieć?

Wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023