PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Koń trakeński – piękna rasa konia z długą historią

Koń trakeński – piękna rasa konia z długą historią

Autor: Świat Rolnika 2022-05-29 14:00:00
koń trakeński

Koń trakeński to rasa konia pochodzenia staropruskiego. Podobno jego przodkowie nieśli na grzbietach Krzyżaków podczas bitwy pod Grunwaldem.

Konie trakeńskie zostały stworzone przez zakon krzyżacki dzięki zmieszaniu genów koni żmudzkich z gatunkami koni pochodzenia orientalnego. Takie były ich początki, ponieważ regularna hodowla trakenów wystartowała w XVIII wieku w miejscowości Trakeny (stąd ich pospolita nazwa). Podczas II wojny światowej ich populacja niemalże wyginęła, jednak udało się uratować je od zagłady.

Muskularne trakeny o smukłej budowie ciała

Faktem jest, że trakeny należą obecnie do globalnej czołówki koni sportowych. Jest tak, ponieważ ich płynny i energiczny ruch oraz wytrzymałość wraz z harmonijnym zbudowaniem powoduje, że oglądanie trakenów w galopie czy ujeżdżaniu jest istną przyjemnością.

Jednakże ich szlacheckość powoduje trudności w hodowli. Koń trakeński jest bardzo wrażliwy, przez co również płochliwy. Maksimum swoich możliwości osiągają tylko w czasie treningu pod opieką troskliwego i bardzo delikatnego trenera. Gdy taki trener opanuje konia, wtedy staje się on dla niego uległy i skory do współpracy.

Rasa tych koni posiada wyrazistą, choć niedużą głowę. Ich szyja jest łukowata oraz dobrze sklepiona. Z racji tego, że są to konie gorącokrwiste, to posiadają sporą muskulaturę, zarówno cienkie i mocne kończyny oraz wysoko osadzony ogon na poziomym zadzie. Ich umaszczenie jest zazwyczaj kare, gniade, kasztanowate lub siwe. Zobacz również charakterystykę konia berberyjskiego.

koń trakeński

Koń trakeński nadaje się do udziału w wielu konkursach

Koń trakeński jest szeroko uzdolniony. Dzięki swej szybkości świetnie nadaje się do wyścigów. Jego dobry chód to podstawa w konkursach ujeżdżania. Z kolei jego wrodzona odwaga powoduje, że bez problemu przeskakuje przeszkody.

Z racji tych wyróżniających się specjalności od wielu lat trakeny są czempionami w światowej klasy zawodach WKKW. To nie byle jaki konkurs, ponieważ wszechstronny konkurs konia wierzchowego, w opinii wielu, uznawany jest za najtrudniejszy na świecie. Na tym czempionacie sprawdza się praktycznie wszystkie umiejętności konia. Aby wziąć udział w takim konkursie, trzeba szkolić swojego konia kilka lat, a wytypowane do niego zwierzę musi być niezmiernie inteligentne, szybkie i dobrze wchodzące we współpracę z jeźdźcem.

Zobacz także: Koń czystej krwi arabskiej – kwintesencja końskiego piękna

źródła:wikipedia.org,rynekrolny.pl/fot.wikipedia,pixabay


Haflinger – silna i krzepka rasa pochodząca z austriackiego Tyrolu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 23:00:00

Sposoby na bardziej efektywne krycie koni. Praktyczne wskazówki

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 16:00:00

Karakuł – czarna owca z ponad tysiącletnią tradycją

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 12:00:00

BULT SMOGOWICZE