O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Koń czystej krwi arabskiej – kwintesencja końskiego piękna

Koń czystej krwi arabskiej

Koń czystej krwi arabskiej jest wyjątkowo wytrzymały, prosty w hodowli, bardzo szybkie w galopie i cwale. Łatwo przywiązują się do człowieka.

Araby to konie o żywym temperamencie, ale zawsze posłuszne. Konie tej rasy były wykorzystywane w hodowli wielu innych ras. Jest to najstarsza rasa koni hodowanych obecnie na świecie. Symboliczny symbol rasy: „oo”. W klatkach napis na tablicy identyfikacyjnej jest niebieski. Jego sylwetkę można wpisać w kwadrat.

Charakterystyka koni arabskich

Koń czystej krwi arabskiej jest bardzo szlachetnej maści o lekkiej budowie ciała. Jego sylwetka może zmieścić się w kwadrat. Mały suchy łeb o prostym profilu. Nogi są smukłe i świetnej jakości, chociaż występują drobne wady postawy, a łopatki nie zawsze są idealne. Tył jest krótki i poziomy, ogon jest wyprostowany i ma charakterystyczną cechę. Kopyta ta rasa konia ma twarde i wytrzymałe. Wysokość tych koni wynosi 145 – 155 cm.

Dostępne są wszystkie kolory podstawowe z wyjątkiem koloru przypominającego sroki. Zazwyczaj konie te są siwe i kasztanowe, bardzo rzadko czarne. Koń jest szlachetny dzięki długiej szyi łabędzia i pięknej głowie z szerokimi nozdrzami. Chody tych koni są bardzo lekkie. Galop jest szybki i wytrzymały, kłus bardzo szlachetny, jak gdyby koń unosił się w powietrzu. Stęp bywa zbyt krótki.

Możemy wyróżnić 3 typy koni arabskich:

– Kuhailan
– Saklavi
– Munighi

Oprócz klasycznej urody reprezentowanej przez konia arabskiego jest także koniem użytkowym. W przeszłości był używany jako koń bojowy, pozwalający wojownikom pokonywać duże odległości. Pomimo swojej lekkiej konstrukcji jest nawet używany jako zwierzę juczne.

Koń czystej krwi arabskiej

Koń czystej krwi arabskiej – hodowla

Obszar hodowli koni arabskich rozciąga się od Afryki Północnej przez Półwysep Arabski po Iran. W Europie konie te hodowane są głównie w Polsce, Francji, Niemczech i Anglii. Hodowla koni arabskich jest również popularna w Stanach Zjednoczonych. Hodowlą tej rasy zajmuje się Światowa Organizacja Koni Arabskich (WAHO).

Koń czystej krwi arabskiej jest hodowany w Polsce od XVIII wieku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku niewiele pozostało ze słynnych stadnin białocerkiewskich i innych kresowych.

Obecnie są hodowane przez trzy państwowe stadniny w Janowie Podlaskim, w Michałowie i Białce.

Czytaj również: Przewóz koni przez granicę z Ukrainą uproszczony? Apel KRLW

Wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023