PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Koń arabski jest hodowany w Polsce głównie w tych trzech stadninach

Koń arabski jest hodowany w Polsce głównie w tych trzech stadninach

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-05 10:00:00
koń arabski

Koń arabski cechują się niezwykłą elegancją. Ma lekką budowę, szybki i wytrzymały galop oraz wysoko osadzony i noszony ogon. 

Arab jest jedną z najstarszych zachowanych ras koni. Zwierzęta te hodowali w głównej mierze Beduini, ponieważ konie miały dla nich znaczącą wartość m.in. decydowały o ich przezyciu w niekorzystnych warunkach Afryki Północnej. Konie tej rasy są hodowane w Polsce w trzech stadninach. 

Koń arabski w legendach

Arab jest jedną z najstarszych ras koni. Według szacunków przodkowie tej rasy, mający podobne cechy wyglądu co jej współcześni przedstawiciele, pojawili się na Półwyspie Arabskim nawet 2500 lat temu. Koń arabski przez wzgląd na swoją ważną rolę w społeczności arabskiej, występuje w wielu legendach. Jedną z ważniejszych jest ta o Mahomecie, który w świętej księdze islamu nakazywał wyznawcom okazywać tym koniom szczególny szacunek. Według legendy na jego wezwanie odpowiedziało pięć klaczy tej rasy, dlatego cieszyły się one potem szczególnymi względami.

Koń arabski jest hodowany od Afryki Płn. poprzez Półwysep Arabski do Iranu. Hodowla jest też popularna w USA. W Europie zwierzęta są głównie hodowane we Francji, Niemczech, Anglii oraz w Polsce. W naszym kraju można je spotkać głównie w stadninie koni w Janowie Podlaski, w Michałowie oraz w stadninie koni Białka.

koń arabski charakterystyka

Arab charakteryzuje się niezwykłą elegancją

Koń arabski jest bardzo szlachetnym koniem. Ma małą, suchą głowę o profilu szczupaczym (wklęsłym) lub prostym. Nogi są suche i doskonałej jakości, choć zdarzają się lekkie wady postawy, a łopatki nie zawsze są idealne. Zad jest krótki i poziomy, ogon wysoko osadzony i noszony z charakterystyczną odsadą. Jeśli chodzi o maści, to arab występuje zazwyczaj w umaszczeniu siwym, kasztanowym, gniadym oraz karym. Koń arabski ma szybki i wytrzymały galob oraz szlachetny kłus. 

Arab w przeszłości używany był jako koń bojowy, umożliwiał wojownikom pokonywanie dużych dystansów. Pomimo lekkiej budowy, bywał wykorzystywany nawet jako koń roboczy. 

Czytaj też: Koń angloarabski, czyli skrzyżowanie rasy angielskiej z arabską

pzhka.org.pl/fot.pixabay.com


Psy z udarami cieplnymi masowo trafiają do lecznic

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:39:00

Haflinger – silna i krzepka rasa pochodząca z austriackiego Tyrolu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 23:00:00

Sposoby na bardziej efektywne krycie koni. Praktyczne wskazówki

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 16:00:00

BULT SMOGOWICZE