O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Karakuł – czarna owca z ponad tysiącletnią tradycją

Karakuł

Karakuł to jedna z najstarszych ras owcy domowej, pochodząca z Azji Południowo-Zachodniej. Nazwa rasy pochodzi od miasta Qorakoʻl w Uzbekistanie.

Owce tej rasy są hodowane od VIII wieku w Zachodnim Turkiestanie, skąd rozprzestrzeniły się na inne części Azji Środkowej, ale badania archeologów wskazują, że rasa istnieje już od 1400 p.n.e. Jeśli ta teoria zostanie potwierdzona, to owa rasa stanie się najstarszą ze znanych ras owiec. Wysokiej jakości wyroby z karakuł znaleziono w świątyniach starożytnego Babilonu.

Charakterystyka tej rasy owiec

Owce rasy Karakuł mają charakterystyczne zwisające uszy i warstwę tłuszczu wokół ogona - należą do rasy owiec gruboogonowych. Wychowane w trudnych warunkach są zwierzętami długowiecznymi, tolerującymi niskie i wysokie temperatury. Potrzebują suchych obszarów. Są również odporne na szkodniki.

Owce te są średniej wielkości. Masa maciorek nie przekracza 45–50 kg, tryków natomiast 60–70 kg. Tułów mają głęboki i karpiowaty, nogi mocne, głowę wydłużoną, specyficzny garb nosa, uszy duże i obwisłe. Jagnięta rodzą się z okrywą włosową układającą się w charakterystyczne loki, utrzymujące się 3–5 dni.

Karakuł jako część krzyżówki

Karakuł posiada bardzo cenną skórę, która nazywana jest smuszką. Samice w okresie laktacji dają 80–100 kg mleka (ok. 8% tłuszczu), które przerabia się głównie na owczy ser, czyli bryndzę. Ta rasa daje około 3 kg wełny rocznie od maciorek, a około 4 kg od samców. Wełna jest mieszana, idealnie nadaje się na dywany. Kolor wełny jest czarny do około 2 roku życia, kiedy to karakuły siwieją. Zdarzają się odmiany brązowe, a także siwe. Rzadziej spotykane są osobniki o umaszczeniu białym lub pstrokatym.

Rasa ta jest popularna głównie w Azji i Afryce. W Europie, a zwłaszcza w Polsce występuje niezwykle rzadko. To samo w Stanach Zjednoczonych, kiedy to pojawiła się na początku XX wieku. Owce tej rasy są cenione w przemyśle futrzarskim, mięsnym, a także mlecznym.

Czytaj również: Dobrostan owiec – jakie warunki zapewnić hodowanym zwierzętom?

źródła:wikipedia.org.pl/fot.wikipedia.org.pl

swiatrolnika.info 2023