O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Indiańskie konie przetrwały wbrew woli urzędników. Uratowali je hodowcy.

Indiańskie konie

Indiańskie konie z rasy Ojibwe spirit horses, które żyją w rejonie Wielkich Jezior, przetrwały dzięki zapalonym hodowcom i wbrew zamiarom urzędników. W tym tygodniu pokazywane są podczas festiwalu w Ottawie.

Historia Indiańskich koni rasy Ojibwe spirit horses

Indiańskie konie tej rasy uważane są za jedyną która przetrwała do dzisiejszych czasów na terenach obecnej Kanady. Drobne i silne konie żyły dziko m.in. w lasach Ontario, ale były też wykorzystywane do jazdy i prac w lesie. Nie należały formalnie do nikogo, ponieważ prywatna własność zwierząt była sprzeczna z etyką Indian Ojibwe.

Kiedy w pierwszej połowie XX wieku pojawiły się maszyny rolnicze z silnikami spalinowymi, konie uznane zostały przez przemysł za mięso do puszek z żywnością dla psów. Liczące tysiące koni stada były wybijane i w 1977 roku doliczano się już tylko czterech Ojibwe spirit horses. Wówczas kanadyjscy urzędnicy z niejasnych powodów uznali indiańskie konie za zagrożenie epidemiczne i cztery klacze miały zostać zastrzelone.

Indiańskie konie uratowane przez hodowców

Jak piszą na swojej stronie internetowej hodowcy z TJ StablesIndianskie konie 02, pięciu Indian Ojibwe z Bois Forte i Lac La Croix wykradło konie, załadowało je do przyczepy i po zamarzniętym jeziorze przewiozło do prywatnej posiadłości w amerykańskiej Minnesocie. Jak podaje portal Broadview.org, zwierzęta przetrwały dzięki gościnnemu fińskiemu farmerowi. Konie rozmnażano krzyżując je z mustangami. Rare Breeds Canada, kanadyjska organizacją zajmująca się pomocą w utrzymywaniu dawnych ras zwierząt pomogła w latach 90. w przeniesieniu części stada z powrotem do Kanady.

Tymczasem m.in. właściciele Grey Raven Ranch i znajdującej się w Chatam Kent w Ontario stadniny TJ Stables zaczęli odtwarzać indiańskie konie rasy-ducha Ojibwe we współpracy z innymi miłośnikami tych koni. Odnaleziono w 1986 roku m.in. niewielkie stado w Fort Francis. Obecnie, jak podaje Ojibwe Horse Society, jest ok. 150–170 koni. Są używane m.in. w hipoterapii, turystyce i, jak piszą hodowcy, sprawdzają się także w zawodach.

Czytaj także: Konie mają swoje potrzeby. Jak zapewnić im najwyższy dobrostan?

Charakterystyka Indiańskich koni Ojibwe spirit horses

Indiańskie konie tej rasy wyglądają jak drobne konie, wzrostem przypominają raczej kuce. Dawniej nazywano je zresztą Lac La Croix Indian Pony, indiańskimi kucami z Lac La Croix lub kucami z Wyspy Walpole. Pokazywane są podczas trwającego do końca tygodnia Tagwagi Festival na Madahoki Farm w Ottawie, jesiennego festiwalu organizowanego przez Indian.

Indianie nazywają niekiedy te konie „małymi konikami z wielkich lasów”. Choć naukowcy uważają, że konie w obu Amerykach wyginęły ok. 11 tys. lat temu, Indianie wierzą, że konie-duchy Ojibwe żyły w północnej Ameryce zanim pojawiły się mustangi, konie będące potomkami hiszpańskich koni.

Amerykański genetyk specjalizujący się w rasach końskich dr Gus Cothran zaproponował stworzenie profilu genetycznego indiańskich koni i prześledzenie ich pochodzenia. Portal Broadview.org cytował Cothrana, który napisał, że Ojibwe spirit-horse jest genetycznie odrębny i „nie pokazuje żadnych związków z innymi hodowlanymi rasami koni”.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023