O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ile miodu z ula? Liczba kilogramów może Cię zaskoczyć

Ile miodu z ula

Ile miodu z ula? Jest to pytanie, które zastanawia wiele osób, ponieważ nie mają one na co dzień styczności z pszczelarstwem, a lubią jeść miód.

Pszczoła i ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Te robotnie zapylają aż 80 proc. roślin. Owady te mają jeszcze więcej korzyści, o czym pszczelarze doskonale zdają sobie sprawę. Cykl życiowy pszczoły nie trwa długo, ale jest wypełniony niekończącą się i straszliwą pracą przy produkcji miodu i nie tylko.

Charakterystyka pracy pszczoły

Po przepoczwarczeniu na wiosnę pszczoła natychmiast staje się aktywna – pierwsze trzy dni życia spędza na organizowaniu komórek, aby matka mogła je zaczerwić. Przez kolejne dni pełni rolę opiekunki – najpierw opiekuje się większymi larwami, potem mniejszymi. Dziewiątego dnia życia staje się woszczarką, potem zamienia nektar w miód, a potem staje się opiekunką ula. Po przejściu wszystkich tych etapów jest w końcu gotowa do zbioru nektaru i przyniesienia go do swojego zadbanego domu – może wykonać to zadanie w około 2 tygodnie, po czym umiera, zwykle poza ulem.

Zatem, ile miodu z ula? Trudno dokładnie określić. Zależy to nie tylko od wspomnianego powyżej gatunku pszczoły, ale także od czynników atmosferycznych, które mogą znacząco ograniczyć produkcję miodu przez pszczoły. Uważa się jednak, że średnio z jednego ula można wydobyć około 25 kg miodu rocznie. Należy pamiętać, że w przypadku wędrownych młodych pszczół i korzystnych dla pszczelarza lat liczba ta może łatwo wzrosnąć do nawet 45 kilogramów. Gorsze lata mogą spowodować spadek do nawet 10kg.

Ile miodu z ula

Ile miodu z ula? Zależy od rodzaju pasieki

Ile miodu z ula? To zależy, w jakie ule do swojej pasieki zainwestujemy. Pasieki stacjonarne nigdy nie mogą być duże z bardzo prostego powodu. Pszczoły latają około 1,5 km od ula i wykorzystują ograniczoną liczbę roślin miododajnych na tym terenie. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, ile miodu można uzyskać z jednego ula na sezon. Jeśli wiosnę jest mróz, który zabija pojawiające się kwiaty, np. Na drzewach akacji można stracić cały sezon produkcji miodu na danym obszarze.

Ule mobilne należy transportować w inne rejony, w zależności od okresu kwitnienia każdej rośliny – rzepaku, akacji, lipy, gryki czy wrzosu. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu grafiku można wyprodukować wiele różnych rodzajów miodu w jednym sezonie, a nawet zarobić wielokrotnie więcej miodu niż stałe pasieki.

Czytaj również: Zbiory miodu w tym regionie będą lepsze niż w ubiegłym sezonie

Expondo/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023