O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-07-2022

Autor: Michał Rybka

Ile lat żyje królik? Wiele zależy od zaangażowania hodowcy

ile lat żyje królik?

Króliki to bardzo przyjazne i towarzyskie stworzenia, które z dużym powodzeniem są hodowane w domach i farmach. Ale czy wiesz, ile lat żyje królik?

Długość życia królików uzależniona jest od kilku czynników. Osobniki nieposiadające chorób genetycznych oraz odsadzone od matki w dobrym momencie mogą cieszyć się naprawdę długim życiem. Kolejnymi równie istotnymi kwestiami są żywienie i pielęgnacja.

Kwestia wad genetycznych i momentu odsadzenia od matki

Przed rozpoczęciem hodowli królików dobrze jest, aby zasięgnąć wszelakich informacji o ich pochodzeniu. Przy tym warto wiedzieć, że młode osobniki z chowu wsobnego są bardziej narażone na choroby genetyczne i żyją znacznie krócej od królików nieskażonych podobnymi wadami.

Małe króliczki do swojego 8 tygodnia życia powinny być karmione głównie mlekiem matki. Mleko samicy królika obfituje w łatwo przyswajalne białko, tłuszcze i węglowodany, a także witaminy i minerały. Zbyt wczesne odsadzenie młodych od matki może skutkować brakiem dobrze rozwiniętej flory bakteryjnej jelit. To w konsekwencji może przynieść na późniejszym etapie hodowli zaburzenia trawienia  u królików, a to prowadzi do przewlekłych chorób i śmierci.

ile lat żyje królik?

Ile lat żyje królik? Profilaktyka to podstawa

Rodzaj prowadzonej hodowli wiąże się z konkretnym sposobem karmienia królików. Co ważne, pasza, która jest właściwa dla zwierząt użytkowanych w kierunku mięsnym, nie sprawdza się w chowie królików domowych. Jeśli hodowca będzie karmił swoje króliki zbyt dużą ilością ziaren zbóż warzyw okopowych i owoców, doprowadzi tym , że jego zwierzęta będą miały nadwagę, a jak powszechnie wiadomo zatuczone króliki żyją znacznie krócej.

W hodowli wszystkich zwierząt dbanie o nie zaczyna się od oczywiście od profilaktyki zdrowotnej. Wykonywanie corocznych szczepień na najgroźniejsze królicze choroby (pomór i myksomatoza) to absolutne profilaktyczne minimum. Ważna jest też higiena żywienia. Innymi słowy, zielonkę należy zbierać tylko z terenów wolnych od zanieczyszczeń. Nigdy nie można podać paszy spleśniałej i zagrzanej.

Pomimo przyjaznego i towarzyskiego usposobienia króliki są zwierzętami nad wyraz nerwowymi. Zatem natężenie hałasu, zmiana miejsca hodowli, to dla nich źródło stresu. A stres skraca czas ich życia. Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich powyższych zasad, to powinniśmy się cieszyć naszymi królikami przez okres od 7 do 10 lat. 

Czytaj też: Przydomowy chów królików – utrzymanie i odpowiednie żywienie

źródła:rynekrolny.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023