O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ile kosztuje alpaka? Jakie czynniki wpływają na cenę? 

Ile kosztuje alpaka

Hodowla alpak staje się coraz popularniejsza w Polsce. To ile kosztuje alpaka, zależy od wielu czynników tj. rasa, płeć czy pochodzenie zwierzęcia.

Alpaki są zwierzętami stadnymi, które hodowane są w całej Ameryce Południowej. Zazwyczaj jednak żyją w umiarkowanych warunkach w Andach południowego Peru, zachodniej Boliwii, Ekwadoru i północnego Chile na wysokości od około 3500 do 5000 m n.p.m. Nie są ograniczone do określonego środowiska, co sprawia, że są łatwe w utrzymaniu i występują na wielu obszarach.

Ile kosztuje alpaka i co na to wpływa? 

Chcąc hodować alpaki, należy zdać sobie sprawę, że trzeba je kupować przynajmniej parami. Profesjonalni hodowcy sprzedają minimum 2-3 alpaki jednemu kupującemu. Chyba że mają pewność, że ma on już jakieś zwierzęta.

Do wyboru są dwie rasy hodowlane. Alpaka Suri będzie znacznie droższa niż Huacaya, ponieważ jest znacznie mniej liczna, a także jej wełna jest zdecydowanie chętniej wykorzystywana w przemyśle.

To ile kosztuje alpaka, zależy nie tylko od rasy, ale także od płci i wieku osobnika. Młode zwierzę musi być przy matce minimum 6 miesięcy. Takie dziecię kosztuje około 5 tysięcy złotych. Warto chcąc założyć hodowlę nabyć ciężarną samicę – koszt 7 tysięcy złotych, choć wiele zależy od klasy. 

Do tego najlepiej dobrać jeszcze samca, który przynosić będzie stały dochód dzięki kryciu. Samce mogą stać się reproduktorami po 3-4 latach od urodzenia. Samice już po 2 latach mogą się rozmnażać. Ciąża u alpak trwa 11 miesięcy, więc można rozmnażać zwierzęta raz do roku. Mogą być kryte 2-6 tygodni po urodzeniu młodego.

Ile kosztuje alpaka

W jaki sposób można zarobić na hodowli? 

Hodowla alpak dostarcza włókna, lecz oprócz tego możemy zyskać ze sprzedaży samic ciężarnych i samców rozpłodowych. To ile kosztuje alpaka, nie powinno nas odstraszyć, gdyż zainwestowane pieniądze w te zwierzęta mogą zwrócić się z nawiązką. 

Alpaki wykorzystywane są również do alpakoterapii. Z uwagi na to, że są bardzo łagodne, spokojne, nie boją się ludzi, a nawet lubią ich towarzystwo, świetnie sprawdzają się przy leczeniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Podczas spacerowania z nimi, przytulania się do nich, rozluźniają się mięśnie i koją nerwy.

Czytaj też: Hodowla alpak opłacalna – alpakoterapia, wełna, mięso

hotmoney.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023