O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Zażółcenie wełny owczej – zapobieganie i wykorzystanie przemysłowe.

Zażółcenie wełny owczej

Zażółcenie wełny owczej znacznie przewyższa wszystkie usługi przemysłowe przy użyciu surowca, co przekładnia się na straty ekonomiczne rolnika. Jakie są wymagane zażółcenia wełny i jak temu przeciwdziałać?

Zażółcenie wełny owczej – prawidłowa pielęgnacja surowca

Zażółcenie wełny spowodowane jest najczęściej nieprawidłowym wydzielaniem gruczołów łojowych i potowych. Taki rodzaj wełny uniemożliwia szerokie zastosowanie w przemyśle i powoduje znacznie mniejsze zarobkowanie ze względu na obniżoną jakość surowca. Dlatego pielęgnowanie runa i utrzymywanie owiec w dobrostanie jest ważnym elementem hodowli. Owce i ich runo należy starannie chronić przed wszelkimi uszkodzeniami wywołanymi mechanicznie, przed kurzem panującym powszechnie szczególnie w okresie letnim oraz roślinami czepnymi – łopian, oset czy plewy jęczmienne. Prawidłowa pielęgnacja runa to również odpowiednie dobieranie paszy, która powinna być wolna od wszelkich zanieczyszczeń i prawidłowo zbilansowana.

zobacz także: Rolnik stracił wszystko! Zrozpaczony, popełnił samobójstwo!

Przyczyny zażółcenia wełny owczej

Zażółcenie wełny owczej wyklucza surowiec z większości dróg wykorzystania przemysłowego. Runo nie nadaje się wówczas do farbowania na pastelowe, jasne kolory. Owcza wełna zazwyczaj jest jasnokremowej barwy, rzadziej bywa pigmentowana. Rozróżnia się dwa rodzaje zażółcenia wełny: zmywalne i niezmywalne. Pierwsze spowodowane jest nadmiernym, nieustannym wydzielaniem mieszaniny potu i łoju przez gruczoły skórne (tzw. tłuszczopot). Żółtawe zabarwienie zazwyczaj znika wówczas, gdy usunie się tłuszczopot oraz zanieczyszczenia podczas prania, które łatwo rozpuszczają się w wodzie. Ze względu na łatwość usunięcia niepożądanego zabarwienia nie zalicza się go do wad wełny. Natomiast zażółcenie niezmywalne jest uzależnione głównie od warunków środowiskowych oraz czynników genetycznych, co sprawia, że nie można go usunąć w żaden sposób. Dodatkowo utrzymujące się bakterie w wełnie owczej przy wysokim poziomie wilgotności i wysokich temperaturach mogą spowodować głównie żółte zabarwienie, ale i brązowe, zielone i szare umaszczenie.

Zażółcenie wełny owczej – zapobieganie

Zapobieganie żółceniu wełny jest działaniem powszechnym i wymaga prowadzenia hodowli ze szczególną dokładnością. Nie powinno się przeprowadzać procesu strzyżenia owiec, kiedy wełna jest mokra lub wilgotna. Pomieszczenie powinno być wyposażone w sprawny i właściwie działający system wentylacyjny, ponieważ powietrze w owczarni musi być odpowiednio suche. Ważnym elementem jest również sprawnie przeprowadzona selekcja oraz usuwanie ze stada osobników wykazujących zażółcenie wełny. Hodowca powinien skupić uwagę na odpowiedniej paszy podawanej zwierzętom – niewłaściwe dawki oraz skład pasz mogą negatywnie wpływać na produkowanie wydzielin gruczołów potowych i łojowych.

odr.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023