O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-12-2021

Autor: Monika Faber

Warto pić kozie mleko – jest pełne witamin i składników funkcjonalnych

Kozie mleko

Kozie mleko to bardzo wartościowy produkt, a koszty utrzymania hodowli kóz relatywnie niski. Oprócz tego popyt na mleko od kóz jego przetwory ciągle rośnie.

Chów i hodowla kóz w Polsce ma wieloletnią tradycję, ponieważ te zwierzęta gospodarskie były najmniej poddawane intensyfikacji produkcji rolniczej. Te małe przeżuwacze najlepiej, spośród zwierząt hodowlanych, nadają się do chowu w warunkach naturalnych, w gospodarstwach ekologicznych.

Kozie mleko ma wiele prozdrowotnych właściwości

Kozy odznaczają się wyjątkowymi predyspozycjami do produkcji tradycyjnej, ekologicznej. Zwierzęta te są łatwe w hodowli i niezbyt wymagające, a pozyskiwane od nich produkty wyróżniają się walorami prozdrowotnymi. Kozie mleko wyróżnia się łatwą przyswajalnością tłuszczu i białek. Wykazuje właściwości terapeutyczne i antyalergiczne.

Cechuje się niską zawartością kazein, zwłaszcza α-kazeiny, co wiąże się z jego antyalergicznymi właściwościami, gdyż na tę frakcję białek uczuleni są niektórzy konsumenci. Stąd w takich sytuacjach mleko to może być dobrym substytutem mleka krowiego. Mimo tego, że mleko kozie zwykle zawiera dużo więcej tłuszczu, niż typowe mleko krowie (bo nawet ponad 4%) są to tłuszcze zdrowsze dla organizmu. Dodatkowo ze względu na skład chemiczny mleka koziego jest ono dużo łatwiej trawione przez organizm, a także umożliwia lepsze przyswajanie witamin i mikroelementów.

Wyjątkowe właściwości jakimi wyróżnia się mleko od kóz zaczynają już doceniać konsumenci. Ogólna ich świadomość na temat tego co jedzą wzrasta, nic więc dziwnego, że spożycie mleka zwierząt innych od krów przestaje być tematem tabu. Niegdyś hodowla kóz była niechcianą koniecznością, teraz podejście zarówno hodowców, jak i konsumentów zmienia się.

Kozie mleko bogate w składniki funkcjonalne 

Mięso i mleko kóz kozie mlekonależą do produktów bogatych w składniki funkcjonalne, które w organizmie pełnią istotną rolę. Należą do nich m.in. SKL, karnityna, kwasy orotowe.

Funkcje w organizmie:

SKL (Sprzężony Kwas Linolowy): hamowanie procesów nowotworowych, przeciwdziałanie miażdżycy, stymulacja układu immunologicznego, przeciwdziałanie otyłości.
Karnityna: obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, wpływ na poziom cukru we krwi, wpływ na ruchliwość i przeżywalność plemników.
Kwasy orotowe: obniżanie stężenia cholesterolu we krwi, działanie odtruwające i przeciwartretyczne, zapobieganie przetłuszczeniu tkanek, przyspieszenie regeneracji nabłonków, korzystny wpływ na przyrosty masy ciała.

Czytaj też: Kozy czy owce – która hodowla jest bardziej opłacalna w gospodarstwie?

wmodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023