O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Króliki termondzkie białe – albinosi z czerwonymi oczami

Kroliki termondzkie

Króliki termondzkie białe pochodzą z Belgii. Zostały sprowadzone do Polski po raz pierwszy do Zakładu Doświadczalnego IZ w Chorzelowie w 1977r. Ich charakterystyczną cechą jest wysoka plenność oraz płodność. Króliki tej rasy zalecane są do hodowli fermowej lub do chowu przydomowego. Jak wyglądają?

Kroliki termondzkie białe - charakterystyka

Króliki termondzkie białe pochodzą z Belgi. Zalicza się je do średnich ras królików, są bardzo podobne do białych królików nowozelandzkich i olbrzymów. Należą do albinosów, charakteryzujących się czerwonymi oczami.

W hodowli idealna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy to około 5 kg. Do rozmnażania tej rasy królików zostały wykorzystane króliki rasy olbrzym belgijski biały, dlatego u potomstwa występuje szereg cech rasowych charakteryzujących olbrzymy belgijskie białe. Między innymi są to dość spore (duże) uszy, wydłużony tułów oraz pysk. Charakterystyczną cechą dla tej rasy jest również wysoka plenność oraz płodność. Średnia wielkość miotu wynosi 8-9 sztuk, efektywność odchowu kształtuje się na poziomie 76-89%. Króliki termondzkie białe wyróżnia przede wszystkim fakt, że wykazują bardzo dobre wskaźniki użytkowości rzeźne i tuczne. W wieku 90 dni osiągają 2,6 kg, przy wydajności rzeźnej ok. 60%. Masa ciała dorosłych osobników dochodzi do 4,5-5,5 kg.

Królik termondzki biały – wyglądkroliki termondzkie wyglad

Króliki termondzkie białe zostały sprowadzone do Polski po raz pierwszy do Zakładu Doświadczalnego IZ w Chorzelowie w 1977r. Z racji, że ich okrywa włosowa jest śnieżno biała często nazywa się je albinosami. Charakterystyczne dla tej rasy są również długie, mocne kończyny. Oczy maja czerwone, a pazurki barwy białej lub cielistej. Głowa jest lekko wydłużona, bardzo mocno osadzona na długiej szyi. Uszy są średnio grube, bardzo dobrze osadzone, na końcach zaokrąglone, ponadto są owłosione. Króliki termondzkie białe posiadają długi tułów, który jest dobrze umięśniony, zad jest szeroki, zaś przód ciała nieco zwężony. Kończyny bardzo mocne. Zalecane są do hodowli fermowej lub do chowu przydomowego. 

 Sprawdź: Jedwabniki karmione grafenem wytwarzają znacznie mocniejszy jedwab

krole.pl/izoo.krakow.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023