O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Hodowla strusi w Polsce jest popularna i bezkonkurencyjna

Hodowla strusi

Hodowla strusi w Polsce nie jest niszowa, jak mogłoby się wydawać. Jesteśmy największym producentem mięsa strusiego w Europie. 

Polska jest bezkonkurencyjne w Europie, jeśli chodzi o rynek strusi i eksport mięsa. Wszystko przez y m.in. wstrzymaniem importu z Republiki Południowej Afryki, co spowodowało zwiększenie handlu od końca 2017 roku. Jeśli chodzi o chów, to strusie utrzymuje się w pomieszczeniach z wybiegami na ściółce lub bez ściółki. Pomieszczenie z kolei ogrzewa się do momentu ukończenia przez zwierzę 6-tego miesiąca życia.

Polskie mięso strusie ma zbyt

Polska jest największym producentem mięsa strusiego w Europie. Jesteśmy na tym rynku bezkonkurencyjny. Wszystko przez wstrzymanie importu z Republiki Południowej Afryki. Spowodowało to zwiększenie handlu od końca 2017 r. Najchętniej surowe mięso kupują od nas m.in. Niemcy, Francja i Szwajcaria. Co ciekawe na mięso strusie można natknąć się w polskich restauracjach m.in. w Krakowie lub w Elblągu. Wpływ na atrakcyjność mięsa ma hodowla strusi. Zwierzęta są chowane na wybiegach, przez co ich mięso jest chude. 

Hodowla strusi – podstawowe zasadyhodowla strusi uwarunkowania

Podstawowe zalecenia oraz wymogi dot. hodowli strusi znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w 

przepisach Unii Europejskiej (Dz.U. 2010 nr 116 poz. 778). Znajdziemy tam m.in. minimalne wymogi utrzymania strusi.

Hodowla strusi opiera się na utrzymaniu ich w pomieszczeniach z wybiegami na ściółce lub bez ściółki. Pomieszczenia ogrzewa się do momentu ukończenia przez strusie 6-tego miesiąca życia. Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody i być karmione co najmniej raz dziennie odpowiednią paszą. Pomieszczenia, w którym znajdują się strusie, powinny być podzielone na sektory, aby strusie były rozdzielone wiekowo z dostępem do oddzielnych wybiegów. Wybieg powinien posiadać wydzielone miejsce z dostępem do piasku, które służy zwierzętom do kąpieli piaskowych. Ptaki spożywają m.in. kukurydzę, zboża, susze, zielonki, siano czy marchew w zależności od pory roku. Pobierają chętnie małe kamyki oraz muszelki, które ułatwiają im ścieranie pokarmu. Na początku roku podaje się samicom pasze treściwe, bogatsze w białko.

Sprawdź także: Nietypowy transport. Alpaka w VW busie na autostradzie

technologia.kpodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023