O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Hodowla pszczół – 6 produktów o zbawiennych właściwościach

Hodowla pszczół

Hodowla pszczół to przede wszystkim ogromna korzyść dla roślin. Pszczoły zapylając i zapładniając kwiaty, przyczyniają się do obfitego owocowania drzew i krzewów. Oprócz tego z takiej hodowli można uzyskać aż 6 produktów o zbawiennych właściwościach.

Zyskaj 6 produktów dzięki pszczołom

Pszczoły wytwarzają aż 6 produktów. Trzy z nich są zbierane z roślin: miód, pyłek, propolis, a trzy wytwarzane przez organizm pszczoły: mleczko pszczele, wosk i jad. Hodowla pszczółhodowla pszczol plaster miodu kojarzy nam się przede wszystkim z miodem. Nie bez przyczyny. Miód jest to produkt spożywczy wytwarzany przez pszczoły z nektaru roślin lub spadzi. W zależności od surowca z jakiego powstał rozróżniamy trzy zasadnicze jego typy: nektarowy, spadziowy i nektarowo-spadziowy. Powszechnie wiadomo np., że zażywanie miodu pomaga w leczeniu chorób serca (np. nerwicy). Ponadto miód obniża ciśnienie krwi i polepsza sen. Pod jego wpływem rozszerzają się naczynia wieńcowe, co poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, wzmacnia i normuje jego działanie. Co ciekawe, Polska jest jednym z czołowych producentów miodu w Unii Europejskiej, pod względem produkcji zajmujemy 4. pozycję.

Oprócz miodu możemy uzyskać również inne produkty. Do czołowych produktów zaliczamy np. propolis czyli, kit pszczeli. Jest on najsilniej działającym na drobnoustroje i organizm człowieka produktem pszczelim. Wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze, regeneruje tkanki, pobudza metabolizm oraz układ immunologiczny człowieka. Hodowla pszczół umożliwia pozyskanie także pyłku, który dla tych owadów stanowi źródło białka. Jest niezbędny do żywienia larw i młodych robotnic.

Hodowla pszczół to również mleczko pszczele, wosk i jad

Pszczoły wytwarzają mleczko pszczele, wosk i jad. Mleczko pomaga w leczeniu miażdżycy tętnic wieńcowych serca i naczyń krwionośnych (choroba Buergera). Używane jest z dobrym skutkiem, jako lek pomocniczy przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Z kolei jad pszczeli jest stosowany w sposób naturalny tzn. przez użądlenie, oraz w formie leków (zastrzyków, maści) przygotowanych z suchego jadu pszczelego. Pozyskiwanie suchego jadu odbywa się w sposób następujący: do ula, pomiędzy woszczynę wkłada się tzw. ramki jadowe. Są one zbudowane z aluminiowej płyty nośnej, do której z obu stron przylegają wysuwane płyty szklane. Lecznicze właściwości jadu wykorzystuje się głównie w chorobach reumatycznych. Wysoki procent wyleczeń stwierdzono u osób chorych na reumatyczne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i chorobę zwyrodnieniową stawów.

Przeczytaj także: Pszczoły augustowskie – rodzimy gatunek pod większą ochroną

Hodowla pszczół to również wosk, który jest wytwarzany przez gruczoły woskowe, znajdujące się na brzusznej stronie odwłoka pszczoły. W gospodarstwach domowych oprócz tradycyjnego zastosowania (świece), wosk może być użyty do produkcji różnorodnych kremów, a także ekologicznych past do malowania podłóg oraz innych drewnianych elementów wnętrz.

izoo.krakow.pl/fot.pixabay.com  

swiatrolnika.info 2023