O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Haflinger – silna i krzepka rasa pochodząca z austriackiego Tyrolu

Halflinger

Haflinger pochodzi z Austrii dokładnie z południowego Tyrolu. Chroniony był przed mieszaniem z innymi rasami, dzięki temu jest krzepki i silny.. 

Rasa została wyhodowana na wysokości 1500-2000 m npm. Potomkowie tej rasy są wyglądem bardzo do siebie zbliżeni. Nazwa rasy pochodzi od wsi Hafling w dolinie Sarn, która była głównym ośrodkiem hodowlanym. Mieszkańcy tej wsi pierwotnie pochodzą od jednego z plemion germańskich – Ostrogotów. Plemię to osiedliło się w okolicach doliny Sarn po wygnaniu z Włoch w VI w. n.e. Razem z nimi na teren ten przybyły małe konie arabskie używane przeważnie na wyprawach wojennych. Konie  od tego momentu krzyżowane były z górskimi kucami aż do momentu wyprowadzenia miejscowej rasy, która była przodkiem współczesnego.

Rasa Haflinger – pochodzenie

Najwcześniejsze zapisy o Haflingerach pochodzą z roku 1868. Pojawił się wówczas opis konia El Bedavi XXII, który miał za zadanie wzmocnić miejscową rasę. Był on synem ogiera czystej krwi arabskiej, ze słynnej węgierskiej stajni w Babolna, i klaczy tej samej rasy. El Bedavi XXII został skrzyżowany z miejscowymi kucami, więc począwszy od niego można już prześledzić historię współczesnej rasy Haflinger. Jego syn, 249 Follie, został rozpłodowym ogierem założycielskiego rodu. Follie miał typową kasztanową sierść, białą grzywę i biały ogon. 99% rasy odziedziczyło tę cechę w wyniku chowu wsobnego, jaki miał miejsce w XIX w.

Wierzchowce Haflinger były bardzo pojętne, silne, miały mocną budową i wyróżniały się pewnością kroków. Dzięki tym cechom był powszechnie używany przez górali. Sprawdzał sie doskonale zarówno w czasach pokoju, jak i w czasach wojny. Tuż przed II wojną światową Niemcy promowali hodowlę Haflingerów, gdyż chcieli ich używać do transportu w górach.

Austriacy traktują haflingery jako swoją rasę narodową. Kuce znakowane są literą „H" w połączeniu z narodowym kwiatem Austrii, szarotką. W 1921 r. powstał Tyrolski Związek Hodowców Haflingerów w Ebbs.

W 1975 r. powołano Światową Federację Haflingera, także w przygranicznej miejscowości Ebbs. Miejscowość ta stała się światowym centrum rozrodu haflingerów. Odbywają się tu także coroczne aukcje, które są atrakcją nie tylko dla hodowców, ale także dla turystów.

Przypomnijmy, że rasa Mustang to jedne z najbardziej wytrzymałych koni na świecie.

Haflinger

Budowa ciała i charakter koni

Konie rasy Haflinger charakteryzuje niezbyt wysoki wzrost, ok 135-142 cm w kłębie (nazywane są także najwyższymi końmi w typie kuca). Mają niedużą głowę, krótkie, ruchliwe uszy oraz duże oczy. Głowa ma wdzięk koni arabskich. Wierzchowce mają silną szyję, grzbiet prosty i szeroki, zad zaokrąglony i dobrze umięśniony. Nogi są dosyć krótkie, mocne i dobrze ukostnione, łopatki długie i skośne. Na nogach nie ma zbyt wielu sterczących szczotek, grzywa i ogon obfite. Kopyta sa mocne, co przydatne było do pracy w górskich terenach.

Konie rasy Haflinger charakteryzują się łagodnym usposobieniem. Ta cecha jest szczególnie przydatna i sprawia, że konie tej rasy są przeznaczone do wszechstronnego użytkowania przez człowieka. Konie tej rasy odznaczają się poza tym dużą odpornością na niekorzystne warunki, wytrwałością, dużym temperamentem, a jednocześnie są łagodne i chętne do współpracy z człowiekiem.

Haflingery są długowieczne – konie dożywają 40 lat, ale jednocześnie późno dojrzewają – do pracy nadają się dopiero konie 3,5-letnie.

Czytaj też: Koń oldenburski – szlachetna rasa sportowa pochodząca z Niemiec

wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023